Jesteś szczęśliwym posiadaczem niesfornego psa? Jeżeli tak, to dobrze, że tu jesteś. Nie martw się, nie tylko Ty narzekasz na swojego czworonoga. Nieustające szczekanie w dzień i w nocy, nieumiejętność chodzenia na smyczy, niszczenie rzeczy… Tak, znamy to. Ale mamy to szczęście, że umiemy temu zapobiec. Chcesz dowiedzieć się jak? To czytaj dalej…

Twój pies nie zachowuje się jak powinien? Myślisz, że to jego wina? A może jednak Twoja?

Moja? Oczywiście, że nie! Przecież ja robie wszystko co dla niego najlepsze, a on mi się za to tak odpłaca… Myśli wielu właścicieli psów, i tu jest właśnie pies pogrzebany. Musisz wiedzieć, że z psem jest jak z dzieckiem – potrzebuje dużo uwagi, miłości, a także jasno ustalonych zasad, których Ty będziesz przestrzegać, żeby on wiedział, że nie może ich złamać.

Proste, prawda? Tylko jak to teraz wprowadzić w życie?

Przede wszystkim zaprzyjaźnij się z psem. Nie chodzi tu wcale o to, żeby założyć mu fanpage na Facebooku, wytapetować salon jego zdjęciami i kupić sobie bluzę z jego podobizną. (Okay, bluzy i koszulki z psami są fantastyczne, zawsze warto mieć taką w szafie.) Chodzi o to, żebyś traktował go jak przyjaciela – czyli poświęcał mu czas.  Pies to bardzo uczuciowe zwierze. Dlatego potrzebuje relacji z człowiekiem. Taka jest jego natura, że musi mieć kogoś, za kim może podążać. On Cię uwielbia
i potrzebuje Twojej uwagi oraz wspólnie spędzanego czasu. Dlatego, jeżeli codziennie poświęcisz mu trochę czasu, nie będziesz traktował spaceru lub zabawy z nim, jak kolejnego niemiłego obowiązku, który masz do  wykonania, on odpłaci Ci radością i bezgranicznym posłuszeństwem.

Postaraj się nauczyć swojego psa trybu życia, jaki prowadzisz Ty i domownicy.

Pies szybko nauczy się, kiedy jest jego kolej na spędzenie z Tobą czasu. Musisz tylko wdrożyć pewne stałe elementy. Np. Wychodzić z nim na spacer rano i wieczorem, zawsze o tej samej porze. Przy ustalaniu tej pory, weź pod uwagę, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze np. po śniadaniu, kawie. prysznicu. Dzięki temu unikniesz negatywnych emocji na samą myśl o tym, że musisz wyprowadzić psa. Jeżeli będziesz to powtarzać codziennie, Twój pies przyzwyczai się do tej kolejności i nie będzie skomlał pod drzwiami, jak tylko zobaczy, że podnosisz się z łóżka. Dzięki temu, że pies ma w naturze podążanie za swoim właścicielem, szybko przystosuje się do Twojego stylu życia.

Jak rozmawiać z psem?

Przede wszystkim mówiąc spokojnie i chwaląc go za dobre zachowanie, wtedy pies będzie chciał je powtarzać. Nie należy na psa krzyczeć, ponieważ wywołuje to jedynie strach, a nie posłuszeństwo. Psy doskonale odbierają nasze emocje, dlatego jeżeli Twój pies wydaje się nerwowy, zastanów się, czy to nie dlatego, że i Ty zachowujesz się nerwowo.

Pamiętaj – jasny i krótki komunikat, to najlepszy komunikat.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby pies Cię rozumiał i żeby żyło wam się lepiej, wydawaj jasne i krótkie komunikaty. Ważne jest też to, żeby używać tych samych słów, jeżeli wydajemy komendy. Np. stój, jeżeli nauczysz psa zatrzymywać się na słowo stój – nie zastępuj go innymi wyrażeniami jak, np. „zatrzymaj się”, „stop”, „nie idź dalej”. I pamiętaj, że każda komenda potrzebuje odwołania – bo inaczej Twój pupil nie będzie miał pojęcia, co robić dalej.

Jeżeli opanujesz te kilka zasad, życie Twoje i Twojego czworonoga z pewnością zyska nowy, lepszy wymiar. Pamiętaj, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale tylko wtedy, kiedy człowiek staje się najlepszym przyjacielem psa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here