Zakrzepowe zapalenie żył zwane też powszechnie chorobą zakrzepowo-zatorową jest specyficznym stanem zapalnym dotykającym naczynia krwionośne. Najczęściej dotknięte tym schorzeniem są kończyny dolne. Prowadzi do niego zakażenie bakteryjne.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zapalenia żył. Zapalenie żył głębokich jest znacznie groźniejsze, ponieważ nieodpowiednio zdiagnozowane i źle leczone w skrajnych wypadkach prowadzi nawet do śmierci chorego. Wtedy może dojść do niebezpiecznego oderwania się skrzepu krwi, który przemieszcza się z nóg do płuc. W takiej sytuacji niezbędna jest hospitalizacja i stosowanie leków pozwalających na obniżenie krzepliwości krwi. Mniej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia jest zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych. Najczęściej pojawia się w okolicach odcinków żył z żylakami – żył powierzchniowych charakteryzujących się cienkimi ścianami o znacznie szerszej średnicy. W tych miejscach dochodzi do zwolnienia przepływu krwi oraz tworzenia się skrzeplin i dalszego rozwoju zapalenia.
Zakrzepica – przyczyny objawy i leczenie zapalenia żył niesie ze sobą charakterystyczne objawy. Podczas zapalenia skóra biegnąca wzdłuż żyły staje się zaczerwieniona, i znacznie twardsza niż normalnie. Zakrzepicy towarzyszy też wysypka oraz łuszczenie się skóry. Mogą również pojawić się pęcherze oraz swędzenie. W przypadku zapalenia żyły głębokiej charakterystycznymi objawami jest obrzęk oraz zaczerwienienie kończyny. Dodatkowo dotykając ją odczujemy ogromny ból. Podczas zapalenia spotykane są dreszcze oraz stany gorączkowe. Głównymi przyczynami zakrzepicy jest jak sama nazwa wskazuje wzrost krzepliwości krwi. Jest to częsta dolegliwość u kobiet spodziewających się dziecka. Kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne również mogą uskarżać się na taką dolegliwość. Infekcje też sprzyjają zakrzepicy. Powstaje ona także na skutek urazów mechanicznych. Unieruchomienie lub uszkodzenie żyły sprzyja zakrzepicy. Podobnie jest w przypadku nadmiernego ucisku żyły mającego miejsce przez dłuższy czas.