Kremy do rąk

Dłonie narażone są na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. To zmienna temperatura i chemia gospodarcza. A od wielu miesięcy również częsty kontakt ze środkami do dezynfekcji z wysuszającym alkoholem. Aby zadbać o piękny, zdrowy wygląd skóry, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja dłoni. Na czym powinna polegać? Odpowiadamy!

Kiedy warto używać kremu do rąk?

Osoby, które nie mają zauważalnych kłopotów ze skórą dłoni, większą uwagę na jej pielęgnację zwracają najczęściej w okresie zimowym. Wówczas pojawia się ryzyko nadmiernego przesuszenia na skutek niskich temperatur oraz pieczenie czy swędzenie podrażnionej mrozem cery. Warto jednak pamiętać o tym, z jak wieloma czynnikami musi ona walczyć również w inne pory roku.

Dłonie w okresie pandemii wymagają regularnego mycia i dezynfekcji – nawet kilka razy dziennie. W trakcie tych czynności nie tylko zabijane są bakterie i wirusy, ale także sama skóra ulega przesuszeniu. Ma na to wpływ między innymi usuwanie naturalnej warstwy lipidowej, która chroni skórę przed podrażnieniami. Kremy do rąk będą potrzebne jednak nie tylko ze względu na pandemię. Mydła i środków czystości używa się tak czy inaczej. To także zbyt wysoka i zbyt niska temperatura powietrza (lub wody używanej do kąpieli i sprzątania), za suche powietrze w pomieszczeniach czy praca fizyczna, której skutkiem jest utwardzanie się skóry.

kremu do rąk

Zastanawiając się nad właściwą pielęgnacją, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jej częstotliwość. Jak często używać kremów do skóry dłoni? To w dużej mierze zależy od kondycji skóry, z całą pewnością jednak należy wcierać krem pod każdym myciu rąk mydłem, użyciu płynu do dezynfekcji, sprzątaniu (kontakcie z chemią gospodarczą) oraz przed kontaktem z mrozem czy upalną temperaturą.

Najlepszy krem do rąk — jakie powinien mieć składniki?

Najważniejszym krokiem pielęgnacji skóry dłoni jest oczywiście wybranie odpowiedniego kosmetyku. Krem zawsze należy wybierać zgodnie z potrzebami swojej skóry, a więc jej wiekiem, typem i ewentualnymi problemami. Do najpopularniejszych grup tych kosmetyków należą:

Krem do rąk suchych i popękanych — nawilżający, regenerujący. Jest odpowiedni dla skóry, która szybko ulega wysuszaniu, pojawiają się na niej białe ślady (np. po delikatnym podrapaniu paznokciem) i zaczerwienienia, jest skłonna do podrażnień, pieczenia i swędzenia. Poszukując odpowiedniego produktu, zwróć uwagę szczególnie na kremy, które zawierają wyciąg z aloesu, dodatek masła shea lub olej konopny.

Krem do rąk o skórze normalnej — jest to odpowiedni wybór dla osób, które nie mają problemu z suchością dłoni i poszukują przede wszystkim produktu pielęgnacyjnego. Składniki, które dbają o skórę dłoni to między innymi keratyna, olejek rycynowy czy pantenol.

Krem do rąk o skórze wymagającej specjalnej ochrony — do stosowania zapobiegawczo celem osłony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi czy negatywnym wpływem silnej chemii. Odpowiada na potrzeby osób, które szukają kremu do rąk na zimę bądź lato czy do ochrony skóry przed kontaktem np. ze środkami do sprzątania. Warto wybierać na przykład kremy z jedwabiem, ekstraktem z perły lub mocznikiem; wykazują one między innymi właściwości łagodzące.

Krem do rąk o skórze dojrzałej — odpowiedni dla osób, które liczą przede wszystkim na wygładzenie zmarszczek dłoni oraz zabezpieczenie skóry przed negatywnym wpływem promieni UV (z filtrem SPF). Często zawiera kwas hialuronowy, który dodatkowo dogłębnie nawilża. Na rynku dostępne są także kremy z kolagenem (ściągającym skórę) lub antyoksydantami – witaminą A, E i C.

Leczniczy krem do rąk, które potrzebują silnej regeneracji — a więc do skóry atopowej, z egzemą czy w przypadku potrzeby zregenerowanie płytek paznokci. Skład będzie różnił się w zależności od problemu, jednak znaczna większość kosmetyków należy do grupy produktów odżywczych. Składniki, które działają na skórę naprawczo, to między innymi: oliwa z oliwek, olej arganowy i trójglicerydy kwasów kaprylowego i kaprynowego, które odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka.

W przypadku potrzeby intensywnej regeneracji skóry, warto także przetestować domowy kompres. Wystarczy nałożyć przed snem grubą warstwę kremu pielęgnacyjnego lub odbudowującego na dłonie i wsunąć je w bawełniane rękawiczki. Wówczas składniki będą wchłaniać się jeszcze skuteczniej.

Najlepszy krem do rąk będzie więc tym, który wybierzesz konkretnie do potrzeb swojej skóry. W taki sposób najskuteczniej dobierzesz kosmetyk dla siebie!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here