Kiedy dziecko połknie przedmiot – co powinnaś zrobić?
Kiedy dziecko połknie przedmiot, którym zacznie się krztusić i pojawiają się trudności z oddychaniem powinniśmy objąć dziecko od tyłu rękami i wykonać do pięciu uciśnięć w okolicy nadbrzusza. Jeśli uciski okażą się nieskuteczne a dziecko straci przytomność należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i wezwać pogotowie. Jeśli dziecko połknie przedmiot ale się nim nie zakrztusi, należy przez następne dni obserwować kał dziecka aby sprawdzić, czy ciało obce zostało wydalone. Inaczej sprawa wygląda w przypadku połknięcia ostrego przedmiotu, który może podrażnić jelita albo ścianę żołądka. Wówczas niezwłocznie należy udać się do szpitala.
Toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest to infekcja wywołana przed pierwotniaka Toxoplasma gondii. Zakazić się można na skutek kontaktu ze zwierzętami, które są zarażone tym pierwotniakiem, najczęściej są to koty. Można się też zarazić mając kontakt z odchodami zarażonych zwierząt albo poprzez zjedzenie surowego mięsa.Toksoplazmoza zwykle nie daje objawów a jeśli już to takie zbliżone do grypy a więc może pozostać niezauważona.
Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego jest to przewlekła choroba objawiająca się częstymi skurczami brzucha, wzdęciami, dużą ilością gazów i biegunkami lub wręcz przeciwnie, zaparciami. Najczęściej występuje u osób poniżej 45. roku życia. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zespołu jelita drażliwego nie da się wyleczyć ale przy zastosowaniu odpowiedniej diety można zmniejszyć objawy tej nieprzyjemnej choroby. Także ruch fizyczny i ograniczenie stresu wpłynie pozytywnie na samopoczucie chorego.