Zalegający w uchu katar to przeważnie następstwo chorych zatok. Wszystko to razem może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego z zatkanym uchem należy postępować bardzo ostrożnie i zachowawczo.

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Na pewno nie poprzez wlewanie do niego kropli. To może tylko wywołać stan zapalny ucha. Katar trzeba usunąć drogą, którą do uszu się dostał. A dostał się tam poprzez zatoki. Dlatego warto wiedzieć, że najskuteczniejsze jest ich płukanie. Specjalne urządzenie do irygacji można kupić w aptece. Jedną dziurką do nosa wlewa się płyn, a drugą on się wylewa. W ten sposób zatoki oczyszczają się dogłębnie.

Skąd się to bierze?

Zapalenie zatok, którego konsekwencją często jest właśnie zatkany nos są alergie. Oczywiście nie wszystkie zatykają zatoki. Bo na przykład alergia na lateks objawia się jedynie na skórze. Ale już alergie na pyłki czy kurze, jak najbardziej objawiają się katarem siennym, z czasem przechodzącym w postać ropną.

Czy to już infekcja?

Na to pytanie odpowiedź może dać nam poziom stężenia białka C-reaktywnego. Bardzo często rodzice pytają: badanie CRP u dziecka – obowiązkowo czy nadprogramowo? Denerwują się, że takie badanie trzeba jeszcze wykonać. Tymczasem ono przy zatkanych uszach jest kluczowe. Pozwala powiedzieć, czy w organizmie jest stan zapalny i czy trzeba włączyć leki przeciwzapalne, a nawet antybiotyk. To badanie pozwala zawsze precyzyjnie określić, czy w organizmie wszystko jest ok, czy może musi on walczyć z rozwijającą się już infekcją.

http://www.malemen.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here