zapalenie wyrostka

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest to stan zapalny, który występuje w obrębie ślepego schyłku jelita grubego. Do jego rozwoju dochodzi poprzez stan zapalny który jest konsekwencją skracania wyrostka lub zatkania go masami kałowymi. Przy jego wystąpieniu pojawia się silny ból brzucha, nudności oraz wymioty i wysoka gorączka. Czym dokładnie jest wyrostek robaczkowy? Kiedy dochodzi do zapalenia? Jakie są jego objawy? Koniecznie przeczytajcie! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zapalenie-wyrostka-robaczkowego-wystepuje-nie-tylko-u-dzieci/ 

Wyrostek robaczkowy – czym jest? 

Tak jak wcześniej mówiliśmy jest to ślepo zakończone cewka, która odchodzi od jelita grubego i leży w lewym dole biodrowym. Ma ona kilka milimetrów średnicy oraz około 10 cm długości. Wyrostek robaczkowy pełni funkcję magazynu dla pożytecznych bakterii jelitowych, ponieważ Stanowi on dla nich Idealne miejsce do rozmnażania. Do jego zapalenia dochodzi wówczas po zamknięciu światła wyrostka masami kołowymi. Takie schorzenie może dotknąć zarówno dzieci jak i dorosłych do 30 roku życia. 

Zapalenie wyrostka robaczkowego – kiedy do niego dochodzi? 

Na samym początku należy wspomnieć, że istnieją cztery rodzaje zapalenia wyrostka robaczkowego. Są to: ostre zapalenie wyrostka, zapalenie ropowicze wyrostka, zapalenie zgorzelinowe wyrostka, performacja wyrostka. Do zapalenia dochodzi po zamknięciu światła wyrostka masami kołowymi. Czynnikiem ryzyka może być tutaj dieta uboga w błonnik oraz towarzyszący w tej konsekwencji zaparcia. Zapchać wyrostek robaczkowy może również treść jelitowa. Innymi czynnikami ryzyka Jest ucisk na wyrostek, który spowodowany jest zrostami po operacji oraz skręt wyrostka robaczkowego. Jego rozwój może sprzyjać również przez pasożyty jelitowe, które są obecne w jelicie ciała obcego. Zapaleniu mogą sprzyjać również niektóre przebyte infekcje wirusowe lub bakteryjne, które związane były z przewodem pokarmowym. 

W jaki sposób objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego? 

Objawy, które towarzyszą zapaleniu wyrostka robaczkowego są dosyć charakterystyczne. Najczęstszym objawem, który można zauważyć najszybciej i jest ból brzucha. Zazwyczaj ten ból pojawia się w przebiegu zapalenia oraz następujące cechy: pojawia się nagle oraz często budzi ze snu, występuje przed innymi objawami – czyli jako pierwszy, pojawia się w okolicy pępka i następnie przesuwa się niżej i w prawo, nie przypomina zazwyczaj bólu odczuwanego wcześniej, pogarsza się w ciągu kilku godzin, nasila się wraz z poruszaniem się, wykonywaniem głębokich oddechów oraz kaszlem i kichaniem. 

Do innych objawów możemy zaliczyć: utratę apetytu, wymioty, nudności, niemożność oddawania gazów, obrzęk brzucha, zaparcia lub biegunki. 

Leczenie wyrostka robaczkowego 

Leczenie wyrostka robaczkowego sprowadza się do Koniecznego wykonania zabiegu chirurgicznego. Może być on wykonany drogą laparoskopii oraz jako tradycyjny zabieg z otwarciem powłok brzucha. Po udanej operacji konieczna jest profilaktyka w postaci antybiotykoterapii. 

Zobacz też: https://www.zouza.pl/jakie-sa-objawy-i-leczenie-refluksu-zoladkowo-przelykowego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here