Zapalenie skóry dość często zdarza się u dzieci. Lekarze najczęściej zalecają w tym przypadku stosowanie maści sterydowej. Może to jednak spowodować wątpliwości. Czy taka kuracja jest w pełni bezpieczna dla malucha?

Preparaty sterydowe muszą być stosowane ostrożnie i według ścisłych zaleceń lekarza. Najlepszym sposobem na ich stosowanie jest metoda sekwencyjna, czyli naprzemienna. Przez pierwsze 3 dni kuracji zmiany skórne traktujemy maścią sterydową, a potem przez kolejne kilka – natłuszczającą.

Maść sterydowa może być stosowana w miejscach wrażliwych wyłącznie w ostateczności. U dzieci ze względu na to, że ich naskórek jest jeszcze bardzo cienki lek szybciej się wchłania co może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Z tego względu uważajmy na okolice twarzy, krocza i pach.

Zbyt częste stosowanie maści sterydowych jest niebezpieczne szczególnie dla małych dzieci. Może to spowodować odbarwienie i uszkodzenie naskórka, ale także nieodwracalne zmiany w głębszych warstwach skóry. Przewlekłe używanie maści o dużym stężeniu może mieć także wpływ na duże przybieranie na wadze oraz zahamowanie wzrostu dziecka.

Maści sterydowe dzięki działaniu przeciwzapalnemu szybko i skutecznie walczą z wysypką oraz neutralizują uciążliwe swędzenie. Nie można jednak stosować ich bez umiaru, szczególnie w przypadku tych najdelikatniejszych – naszych dzieci.

http://minimki.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here