Zawód krawca określany jest jako profesja osoby, która projektuje, wyprawa z materiałów oraz odpowiednią szyję i przygotowuje do użytku ubrania. Odzież zarówno lekka, ciężka jak i skórzana należy do materiał w pracy krawca. Zajęcie to nie jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, chociaż panują tam pewne czynniki ryzyka. Warto się z nimi zapoznać, jeżeli myślimy o podjęciu pracy jako krawiec. Jakie są to zagrożenia? Przekonaj się jakie stosować środki ostrożności i profilaktyki zawodowej!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/krawiec-zagrozenia-zawodowe-i-profilaktyka/
Potencjalne źródła niefortunnych wypadków w pracy krawca
Codziennie w pracy krawca pojawia się w dłoni igła. Nie jest to jedyne narzędzie ruchome oraz ostre, które codziennie przerzuca się przez jego ręce. To takich narzędzi możemy zaliczyć również nożyczki, nożyki czy specjalistyczne maszyny. Wszystkie one mogą powodować ukłucia przebicia ręki, skaleczenia czy przekłucia. Praca z maszyną do szycia różnie może mieć niefortunny finał. Z pewnością narażone będą palce. Takie maszyny zasilane są elektrycznie. Kontakt z prądem jest kolejnym czynnikiem ryzyka w jego zawodzie. Do tego możemy zaliczyć również wszystkie specjalistyczne maszyny takie jak pracownicy oraz zgrzewarki, które mogą powodować poparzenia.
Czynniki chemiczne oraz biologiczne w pracy krawca
Do czynników chemicznych i biologicznych należy zaliczyć przede wszystkim obróbkę nietypowych materiałów lub wykorzystywanie ich z użyciem chemicznych substancji. Są do wszystkiego rodzaju kleje, barwniki, dodatki kwasu octowego, kwasu siarkowego lub soli chrom, które mogą powodować choroby alergiczne skóry oraz podrażnienia jest błony śluzowe układu oddechowego. Krojenie niektórych materiałów powoduje uczenie się pyłów. Mogą one pochodzić od tkanin, skóry, trawy morskiej przecinka gąbek lub wkładów bawełnianych. Są one w stanie powodować reakcje alergiczne lub ogólnie obciążyć układ oddechowy. Naprawa ubrań wiąże się również z obcowaniem ze starszymi materiałami, w którym zalęgnąć się mogły mole czy pleśń, które również niekoniecznie są bezpieczne dla naszego organizmu.
Czynniki fizyczne – praca krawca
Do czynników fizycznych należy zaliczyć głównie zajęcie siedzące. Wymaga to skupienia uwagi, zmysłów wzroku oraz dotyku. Do tego należy zaliczyć produkcję przemysłową, o której krawiec wykonuje godzinami szereg powtarzalnych, drobnych czynności. Za powtarzające się rutyna może powodować zmęczenie psychiczne. Ciągle siedzenie przy maszynie wiąże się również z wibracjami, które mogą obciążać stawy kolanowe czy kręgosłup. Są to z kolei łatwe ścieżki do powstawania chorób zespołu wibracyjnego. Obciążeniem poddaję się również wzrok oraz słuch. Nadmierne lub zbyt słabe oświetlenie oraz ciągły hałas w pracowni krawca wpływają niekorzystnie na zmysł wzroku i słuchu.
Zobacz też: https://www.zouza.pl/uslugi-krawca/