Karta wędkarska jest dokumentem upoważniającym do łowienia ryb na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wydawana jest dożywotnio. Ubiegać się o nią mogą wszystkie osoby od lat 14. Aby otrzymać uprawnienia należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania. Kartę wydaje Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe właściwe dla miejsca zamieszkania. Egzamin przeprowadzany jest przez Polski Związek Wędkarski. Gotową kartę można odebrać w wydziale ochrony środowiska właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego.
W dzisiejszych czasach prawie wszystko można zrobić przez internet. Poczynając od zakupów, na wypełnianiu wniosków kończąc. Pojawia się więc pytanie – czy karta wędkarska przez internet jest możliwa do uzyskania? Okazuje się, że niestety nie ma takiej możliwości. Ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania, zapewne uniemożliwiając w ten sposób nieuczciwe próby zdania egzaminu. W internecie można znaleźć jedną stronę, która oferuje ten sposób, jednakże nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zaświadczenie wydane w ten sposób zostanie zaakceptowane przez właściwy organ. Zatem najbardziej bezpieczną i pewną formą zdania egzaminu jest udanie się do Polskiego Związku Wędkarskiego. Ma on siedziby w większości polskich miast.
Po opłaceniu składki, która wynosi 30 zł przystępujemy do egzaminu, na którym należy wykazać się znajomością przepisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym oraz rozporządzenia Ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
Z zaświadczeniem stwierdzającym zdanie egzaminu należy udać się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Oprócz wniosku oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu należy mieć aktualną fotografię, dowód tożsamości oraz dowód wpłaty za wydanie karty – 10 zł.
Należy zaznaczyć, że samo posiadanie karty wędkarskiej nie uprawnia do połowu w każdym miejscu. Często trzeba również opłacić odpowiednie składki lub wykupić potrzebne zezwolenia.

www.rybobranie.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHandel elektroniczny
Następny artykułZapalenie stawów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here