Niewielka miejscowość Kałków – Godów stała się miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez pątników oraz turystów, którzy za główny motyw swej krajoznawczej wycieczki obrali świętokrzyskie sanktuaria. Czym może ich oczarować tutejsze sanktuarium? Dlaczego warto odwiedzić tę miejscowość w trakcie swych podróży po województwie świętokrzyskim?

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie powstało w latach 80-tych XX wieku z inicjatywy księdza Czesława Wali. Na terenie tego sanktuarium znajduje się m. in. Golgota – budowla licząca sobie 33 metry wysokości, w której urządzono wiele kaplic nawiązujących do najtrudniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach narodu polskiego. Grota Lourdzka, droga krzyżowa oraz Dęby Pamięci – oto kolejne atrakcje, jakie można zobaczyć w tym miejscu. Warto też zwrócić uwagę na kościół, wzniesiony w latach 1983-1984 według projektu inż. Romana Wdowicza z Kielc. W kościele tym znajduje się kopia obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia – główny obiekt kultu w tym miejscu. W kościele tym znajduje się również kaplica Wieczystej Adoracji, która została zaprojektowana przez Józefa Palkę – artystę z Krakowa. Kaplica ta może się pochwalić ciekawą polichromią, jednak nie tylko jej należy się uważniej przyjrzeć. Warto tu również zwrócić uwagę na tak ciekawy element wystroju kościelnego wnętrza, jakim jest figura Chrystusa „Ecce Homo”. A co można zobaczyć w dolnej świątyni? Tu na wyróżnienie zasługuje obraz św. Brata Alberta Chmielewskiego oraz kaplica żołnierzy Armii Krajowej z kopią wizerunku Matki Bożej Bolesnej z Wykusu (wzniesienia, będącego ważną bazą polskich partyzantów w okresie II wojny światowej).

Sanktuarium cieszy się wielkim zainteresowaniem, a turyści zaglądają na jego teren coraz chętniej. To miejsce, które warto odwiedzić w trakcie wycieczki po województwie świętokrzyskim – szczególnie w chwili, gdy chce się lepiej poznać miejscowe sanktuaria.

http://www.pomaranczowe.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here