W rejonie Sanoka nie brak ciekawych miejscowości, które wciąż mogą nas oczarować swą zabudową. Jedną z nich są Jurowce. Ta wieś leżąca na terenie województwa podkarpackiego, w niewielkiej odległości od Sanoka, może się okazać ciekawym kierunkiem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki cerkiewnej i architektury drewnianej. Co można tu zobaczyć? Główną atrakcją jest tu grekokatolicka cerkiew św. Jerzego, która w połowie lat 40-tych XX wieku została przemieniona w kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew w Jurowcach to ciekawy zabytek drewnianej architektury z końca XIX wieku. Nieco młodsza jest murowana dzwonnica, którą dobudowano już w początkach XX stulecia. Spore zmiany nastąpiły tu również w okresie międzywojennym, kiedy to do cerkwi dobudowano dwie kaplicę: kolatorską oraz dodatkową kaplicę boczną. Jak dziś prezentuje się ten zabytek?

Dzięki pracom i renowacjom przeprowadzonym tu w okresie powojennym, cerkiew w Jurowcach wciąż może nas zachwycić swym wyglądem. To trójdzielna cerkiew, która przyciąga uwagę trzema kopułami. Drewniana konstrukcja słupowa z ciekawą nawą poprzeczną – oto kolejne cechy typowe dla tego obiektu. Kto w czasie wycieczki po Jurowcach zajrzy do wnętrza tej świątyni, ten będzie mógł ujrzeć pozostałości polichromii geometryczno-ornamentalnej. O tym, że obecny kościół św. Piotra i Pawła był przed wojną cerkwią, przypominają dziś jedynie dwie cerkwie umieszczone w ołtarzu bocznym. Warto im się jednak uważniej przyjrzeć, gdyż stanowią one cenną pamiątkę po dawnych mieszkańcach wsi Jurowce.

http://czarodziejskieliny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here