Na split payment zyskamy wszyscy

Zapewne bardzo wiele osób prowadzących obecnie swoje własne przedsiębiorstwo spotkało się z pojęciem jaką jest tak zwana płatność split payment. Termin ten mimo, iż jest obecnie dość często używany może być jednak dla wielu osób dosyć obcy. Dlatego też aby wyjaśnić wszelkie nieścisłości stworzyliśmy właśnie niniejszy artykuł. Jeśli chcielibyśmy najprościej ująć czym jest split payment to powiedzielibyśmy, że jest to po prostu pewnego rodzaju mechanizm, który ma za zadanie zapobiegać wszelkim procederom oszustw podatkowych.

Jego głównym założeniem jest więc ochrona przed wyłudzającymi podatek VAT przedsiębiorcami. Jak więc widać w prostej linii rozwiązanie to ma prowadzić po prostu do zwiększenia dochodów budżetu państwa. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie, gdyż coraz większe koszty jakie ponosi państwowy budżet sprawiają, że obecnie należy poszukiwać dodatkowych źródeł dochodów, wszędzie gdzie tylko jest to możliwe. Jego głównym więc celem jest zatem po prostu uszczelnianie systemu.

Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda taki mechanizm podzielonej płatności w praktyce. Otóż przy dokonywaniu przez osobę kupującą płatności za pomocą elektronicznych środków bazowa kwota brutto dzielona jest na swoistego rodzaju dwa strumienie.

Kwota netto zostaje oddzielona i zostaje zaksięgowana na koncie rozliczeniowym osoby sprzedającej dany towar czy też usługę, natomiast kwota podatku jest od razu bezpośrednio przekazywana na specjalnie utworzony rachunek bankowy danego przedsiębiorcy, który potocznie nazywa się po prostu rachunkiem VAT. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że model ten możliwy jest do stosowania zarówno do całości zobowiązań jak i jej jakiejś części. Celowo zaznaczamy w tym przypadku z resztą tryb teraźniejszy.

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 roku, który wprowadził ustawodawca wydaje się być zatem krokiem w dobra stronę. Nie tylko powinien poprawić kondycję budżetu państwa, lecz utrudnić wszelkie działania, które z definicji są niezgodne z prawem. Warto pamiętać, że na oszustwach podatkowych tracimy wszyscy, gdyż to właśnie z państwowego budżetu finansowanych jest szereg przedsięwzięć, jak chociażby ochrona zdrowia, edukacja czy też szeroko rozumiana infrastruktura transportowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here