Na czym polega terapia alkoholowa?

0
1479

Ludzie borykają się w życiu z różnymi problemami, które utrudniają im codzienne, normalne funkcjonowanie. Jednak trzeba przyznać, że z każdym problemem można sobie poradzić, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nawet jeśli problem wydaje się być ponad nasze siły, to na pewno uda się mu zaradzić, wystarczy dużo samozaparcia, wsparcia najbliższych a czasem wsparcia specjalistów od danego problemu. Można zauważyć, że w dzisiejszych czasach coraz częściej ludzie mają problem z alkoholizmem. Jednak i z tym problemem można sobie poradzić.

Trudny problem alkoholowy

Alkoholizm to bardzo trudna choroba, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Praktycznie każdy lubi się czasem napić, pijemy okazjonalnie, czasem dla towarzystwa, czasem by się odprężyć. Jeśli jednak alkohol staje się dla nas wybawieniem w każdej sytuacji, sięgamy po niego zwłaszcza gdy nikt nie patrzy, upijamy się do nieprzytomności, nie wiedząc co w tym czasie robimy, to z pewnością popadliśmy w chorobę alkoholową. Ogólnie dosyć trudno jest wyjść samemu z uzależnienia, trzeba mieć mnóstwo samodyscypliny i samozaparcia by poradzić sobie ze swoją potrzebą picia. Ale jeśli mamy wsparcie bliskich a na dodatek zapiszemy się na odpowiednią terapię, wówczas mamy szansę szybko poradzić sobie ze swoim problemem.

Terapia grupowa dla uzależnionych od alkoholu

Najwięcej wsparcia można uzyskać w grupie osób, które borykają się z tym samym problemem co my. Takich grup jest bardzo dużo i można stwierdzić, że zalety terapii alkoholowej są bardzo duże. Słuchanie wzajemnych opowieści o tym, jak inni wpadli w nałóg, co ich do tego doprowadziło, ułatwia przyznanie się przed samym sobą, że również ma się takie problemy. Możliwość przedstawienia na forum swojej historii uzależnienia, pozwala spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Do tego terapeuta, który doskonale zna się nad uzależnieniami, wiec jakie metody są skuteczne w walce z alkoholizmem.

Wyjście z nałogu alkoholowego

Jedną z najważniejszych zasad terapii alkoholowej, to oczywiście odstawienie wszystkich napojów alkoholowych. Na początku jest to bardzo trudne, detoks alkoholowy gdy piło się nieustannie przez dłuższy okres czasu, przebiega z licznymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednak jest to konieczne by w pełni wyzdrowień. Sama terapia to ciąg spotkań, gdzie grupa osób uzależnionych, dzieli się swoimi przeżyciami i wzajemnie się wspiera w walce o każdy dzień trzeźwości. W całym procesie pomaga terapeuta, który ma w tej dziedzinie wiele doświadczenia i umiejętności doradzania.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/terapia-alkoholowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here