Karabiny na kulki

Karabiny na kulki to repliki broni wykorzystywane podczas rozgrywek ASG. Zgodnie z polskim prawem nie są klasyfikowane jako broń, dlatego każdy, kto tylko chciałby wziąć udział w rozgrywkach i marzy o posiadaniu takiej repliki, może ją bez problemu kupić. Jednak wybór pierwszej repliki może wydawać się trudny. Dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć, w jaki sposób go dokonać.

Zastanów się, do czego posłuży ci karabinek ASG

Karabiny na kulki mogą być wykorzystywane w różnych celach. Niektórzy wykorzystują je do zabawy w gronie przyjaciół, którzy wspólnie rozgrywają swoje małe turnieje. W tym przypadku zazwyczaj nie ma potrzeby inwestowania w najwyższej klasy replikę czy też replikę broni długiej. Często zupełnie wystarczający jest mały pistolet ASG lub też tańszy karabinek o mniejszej mocy, przeznaczony dla osób początkujących.

Inni z kolei preferują oficjalne, duże rozgrywki ASG, podczas których należy uwzględniać warunki terenowe. Ze względu na rangę takich rozgrywek oraz zróżnicowane wyzwania, warto w tym przypadku pomyśleć o zakupie wysokiej klasy karabinu na kulki wykonanego w pełni z metalu i o budowie analogicznej jak oryginał. Przykładem takiego karabinku ASG może być Replika H&K Heckler&Koch PSG1 6 mm green gas, która odznacza się solidną, metalową konstrukcją i bardzo realistycznym działaniem.

Myśląc o rozgrywkach ASG, warto także uwzględnić, gdzie się odbywają i jakie wymagania to za sobą pociąga. Podczas walki w budynku nie wykorzystamy na przykład snajperki, a z kolei w terenie pistolet nie będzie idealną bronią podstawową. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzi się karabinek szturmowy na kulki, który odznacza się względną uniwersalnością wykorzystania.

Trzy rodzaje napędu

A replikach ASG możemy wyróżnić zazwyczaj trzy rodzaje napędu, które wpływają w istotny sposób na działanie karabinku. Najprostszym jego rodzajem jest napęd sprężynowy, który polega na odciągnięciu tłoka, napinającego sprężynę. Naciśnięcie spustu zwalnia sprężynę i tłok, powodując oddanie strzału. Takie działanie jest bardzo proste i oczywiste, jednak wymaga pewnej siły, a dodatkowo sprawia, że karabinki z napędem sprężynowym są powolne.

Drugim typem napędu jest napęd gazowy, podobny do stosowanego w wiatrówkach. Tego typu napęd często możemy spotkać w pistoletach ASG. Jest to zazwyczaj sprężony dwutlenek węgla lub tzw. green gas, umieszczony w zbiorniczku, z reguły znajdującym się w magazynku repliki. Tego typu rozwiązanie może jednak powodować zmiany w sile oddawanych strzałów. 

Jednym z najczęściej spotykanych napędów jest jednak napęd elektryczny, co oznacza, że karabin działa dzięki pracy silniczka. W efekcie możliwe jest oddawanie strzałów ciągłych, co przekłada się na realizm walki za pomocą karabinków szturmowych ASG. Niestety wadą takiego rozwiązania jest szybkie zużycie akumulatora, które często podczas długich rozgrywek wymaga jego zmiany na nowy (a co za tym idzie, także posiadania kilku akumulatorów). Bez wątpienia jest to jednak jeden z najczęstszych wyborów podczas rozgrywek ze względu na dużą powtarzalność strzałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here