Gdy komputer przestanie nam działać, od razu dzwonimy po fachowca bądź zawozimy do serwisu komputerowego. Przerażeni nie wiemy co zrobić, bo przecież to czarna magia. Nic bardziej mylnego!
Bardzo często możemy sami sobie pomoc, zaoszczędzając czas, pieniądze i jeszcze dodatkowo urośniemy w oczach bliskich.
Aby komputer działał prawidłowo musi spełniać kilka warunków. Najważniejszym a często nie oczywistym jest: włączenie go do prądu. Następnie po włączeniu komputera patrzymy co się dzieje. Jeśli widzimy czarny ekran a komputer zaczyna pikać oznaczać to może problem z pamięcią RAM, procesorem bądź płytą główną. Co dokładnie się zepsuje od ilości i długości odgłosów wydawanych przez urządzenie.
Jeśli reaguje monitor, bądź ekran laptopa i nie wyświetla żadnych dziwnych kwadratów czy innych artefaktów tzn. że urządzenia wyświetlające obraz działają poprawnie.
Kolejną rzeczą są wyświetlane komunikaty na czarnym tle, jeśli pojawił się takowy i nic więcej się nie dzieje to znaczy, że mamy problem z dyskiem bądź z ustawieniami komputera (możliwe, że mamy słabą baterię na płycie głównej i po odłączeniu prądu te ustawienia się resetują).
Bardzo możliwym i najczęściej spotykanym błędem świadczącym o niedziałającym komputerze jest informacja o błędzie systemu. Może się tak dziać gdy na przykład nie zamkniemy poprawnie systemu, nagle wyłączy się prąd bądź komputer się przegrzewa i sam awaryjnie wyłącza.
Szansa dla nas jest naprawienie systemu bądź odzyskanie stan systemu sprzed kilka godzin czy też dni. Możemy to zrobić dzięki opcji zawartej w trybie awaryjnym. Jak włączyć tryb awaryjny? Nic bardziej prostego! Podczas ładowania się komputera, musimy naciskać bardzo często i do oporu przycisk na klawiaturze, a mianowicie klawisz F8. Klawisz ten znajduję się na samej górze klawiatury wśród tak zwanych klawisz funkcyjnych.
Po udanym zainicjowaniu trybu awaryjnego, potwierdzamy jego wybór enterem i postępujemy już zgodnie z instrukcjami, które wyświetlać się nam będą na ekranie. Jeśli i to nie zda egzaminu pozostaje nam diagnostyka dysku, jego wymiana bądź kupno nowego.