Czytanie nut

Nuty składają się z dźwięków, czyli położenia na pięciolinii, oraz z czasu trwania, czyli tego jak wygląda – czy ma ogonek, chorągiewkę oraz czy jest wypełniona w środku.
Zasad jak czytać nuty jest wiele, ale przede wszystkim trzeba zacząć od dźwięków.
Dźwięków jest dwanaście i posługując się notacją bemolu, nazywają się C, Des, D, Es, E, F, Ges, G, As, A, B, H. W notacji krzyżykowej nazwiemy je C, Cis, D, Dis, E, F, Fis, G, Gis, A, Ais, H. Bemole i krzyżyki znajdują się na pięciolinii i zmieniają o półton dźwięki C,D,E,F,G,A,H. Bemole te dźwięki obniżają, a krzyżyki podwyższają. Oczywiście nie wszystkie z tych dźwięków da się obniżyć lub podwyższyć o półton, na przykład E podniesione o półton dałoby F, więc krzyżyk na nie nie działa. Odwrotnie F obniżone o półton dałoby E, więc bemol na nie nie działa.
Zasada położenia tych dźwięków zależy też od klucza, klucz może być wiolinowy, może być basowy. Wybierzmy wiolinowy, gdyż jest najpopularniejszy. I tak na pierwszej linii leży E, na pustym polu między pierwszą, a drugą linią leży F. I tak dalej, aż docieramy do ostatniej linii gdzie znów leży F, tylko już o oktawę wyższe. Pod pięciolinią i nad nią możemy dodawać linie. W ten sposób na pierwszej linii dodanej pod pięciolinią leży dźwięk C, a na pierwszej linii dodanej nad pięciolinią dźwięk A.
Jeśli chodzi o czas trwania nuty, to warto wiedzieć, że całe nuty są niewypełnione w środku i nie mają ogonka, półnuty już mają ogonek, ćwierćnuty są dodatkowo wypełnione w środku, ósemki już mają chorągiewkę, szesnastki dwie chorągiewki, do kolejnych nut o coraz krótszym czasie trwania dodaje się coraz więcej chorągiewek.
Dla krzyżyków i bemoli jeszcze jest kasownik, mamy też pauzy o różnym czasie trwania, są różnego rodzaju spowolnienia i wiele wiele innych elementów dla zaawansowanych muzyków.
Podsumujmy więc. Mamy dwanaście dźwięków, każdy ma swoje miejsce na pięciolinii. Im wyżej na pięciolinii, tym wyższy dźwięk. Nuty mają także swój czas trwania określany przez wypełnienie, ogonki i chorągiewki.

http://www.genotype.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here