Czym się kierować, wybierając koszule do eleganckiej marynarki

Eleganckie marynarki wymagają eleganckich koszul. I choć to twierdzenie wydaje się oczywiste, to nie każdy wprowadza je w życie. Trzeba też przyznać, że nie wszyscy wiedzą, na co zwracać uwagę, wybierając koszulę do eleganckiej stylizacji. Elegancką koszulę warto w sklepie przymierzyć, bo musi ona leżeć idealnie, a kierowanie się tylko rozmiarem kołnierzyka może być przyczyną niewłaściwego wyboru. Oto kilka porad, które z pewnością ułatwią zakup odpowiedniego egzemplarza.

Zwróć uwagę na krój koszuli

Niektórzy mogą być zdziwieni, że krój koszuli ma tak wielkie znaczenie. Jednak eleganckie marynarki męskie najlepiej prezentują się na koszulach dobrze dopasowanych do sylwetki. Marynarka nie będzie dobrze wyglądać, gdy koszula będzie rozchodzić się na zbyt dużym brzuchu, a z kolei jeśli będzie zbyt szeroka, to marynarka nie będzie w stanie ukryć nadmiaru materiału wokół pasa.

Najczęściej spotykane fasony to slim fit, regular i relaxed. Każdy z tych fasonów polecany jest dla mężczyzn o określonych sylwetkach. Koszule męskie slim fit występują w trzech odmianach: zwykłe slim fit, regular fit i extra slim fit, a samo slim fit oznacza koszulę taliowaną, czyli lekko zwężającą się w okolicach talii. To koszule przeznaczone dla mężczyzn szczupłych. Niestety nie nadają się dla panów z wystającym brzuszkiem. Koszule taliowane wyglądają najlepiej, kiedy są jednolite, choć dziś, gdy modny stał się styl casualowy, to koszule typu slim szyje się także z materiałów właśnie o casualowym charakterze.

Koszule typu regular mają prosty, klasyczny krój, bez wcięcia w pasie. To najbardziej uniwersalny fason, który powinien prezentować się dobrze na każdej męskiej sylwetce. Jednak panowie bardzo szczupli mogą poczuć się nieco niekomfortowo, bo koszula może być zbyt luźna. Wówczas lepiej zdecydować się na fason slim.

Z kolei najtrudniej kupić koszulę typu relaxed, choć są one bardzo poszukiwane, bo przeznaczone dla panów z nadwagą. Koszule te mają najszerszy obwód w pasie.

Rozmiar i kołnierzyk

Koszule szyje się w tradycyjnych rozmiarach S, M, L, XL oraz XXL. Rozmiar określają także dwa inne wymiary, a mianowicie obwód kołnierzyka i wzrost mężczyzny. Mierząc koszulę, należy zwrócić uwagę na swobodę zapinania i rozpinania kołnierzyka oraz na długość samego ramienia, bowiem  miejsce, w którym szew koszuli przebiegający wzdłuż barku styka się z rękawem, nie może opadać poniżej ramienia. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że koszula jest zbyt duża i będzie źle układać się pod elegancką marynarką. Dwa dodatkowe parametry rozmiaru podaje się zawsze w tej samej kolejności: obwód kołnierzyka poprzedza wzrost, któremu koszula jest dedykowana.

Najczęściej spotykanymi rodzajami kołnierzyków są: kent, buttondown i kołnierzyk włoski. Prosty kołnierzyk typu kent to model najbardziej uniwersalny, który nadaje się na każdą okazję. Kołnierzyk buttondown świetnie sprawdza się w codziennych stylizacjach. W okolicznościach oficjalnych najlepiej sprawdzi się koszula z kołnierzykiem typu włoskiego, który pozwala najlepiej wyeksponować krawat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here