Jak rozpoznać zawał?

W dzisiejszych czasach pośpiechu, niezdrowej diety i stresu, łatwo o zawał. Przyczyny są różne. Najczęściej jest on spowodowany miażdżycą. Jest to zwężenie naczynia przez odkładający się między innymi cholesterol. Poza niewłaściwą dietą, mają tu także wpływ: brak aktywności fizycznej, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Palenie, alkohol, tłuste i obfite jedzenie również temu sprzyjają. Ten nagły stan naszego organizmu wymaga szybkiej reakcji.
Jak rozpoznać zawał?
Jego objawy mogą być odmienne. W dużej mierze jest to przez różnorodność czynników. Jednakże ból w klatce piersiowej jest najbardziej charakterystyczny. Jest on promieniujący do szyi, lewego ramienia, czasem nawet do brzucha. Możemy go opisać jako dławiący, piekący, gniotący. Taki ból zwykle trwa ponad 30 minut. Mogą mu towarzyszyć duszności, przyspieszone bicie serca oraz bladość z potliwością. Rzadziej mamy do czynienia z takimi objawami jak omdlenie, nudności czy stan podgorączkowy. Nie występują one wszystkie na raz. Jeśli tak się zdarzy to jest to skrajny przypadek. Zazwyczaj pacjenci rozpoznają tylko kilka z nich. Zdarza się również brak objawów. W takim przypadku sytuacja jest nieco trudniejsza zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i dla osób trzecich, którzy w żaden sposób nie mogą pomóc.
Wiek oraz płeć również mają tu znaczenie. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału jest u mężczyzn oraz osób starszych.
Jeśli podejrzewamy u siebie zawał, powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie. Nie powinniśmy się obawiać wezwania bez potrzeby. W przypadkach zagrażających życiu lepiej być przezornym. Z telefonu stacjonarnego wykręcamy numer 999, z komórki natomiast 112. Po wykonanym telefonie po karetkę, najlepiej zawiadomić również kogoś bliskiego. Po wykonaniu tych czynności należy postarać się o jak najwięcej spokoju i najmniej ruchu, aby zmniejszyć zapotrzebowanie serca na tlen. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zastosować lek na zlepianie się płytek krwi, czyli na przykład Acard. Następnie czekać na przyjazd karetki. Opanowanie jest tu bardzo wskazane. Im bardziej się denerwujemy, tym bardziej pracuje nasze serce.
Jeżeli jesteśmy osobami, które są świadkiem zawału, również wykonujemy telefon po pogotowie. Jeśli poszkodowany jest przytomny, powinniśmy zapytać jak długo źle się czuje oraz czy choruje na serce. Najlepiej postarać się o uspokojenie chorego, ograniczyć jego poruszanie się i za wszelką cenę unikać paniki. Jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy zbadać ciśnienie oraz tętno. Po przyjeździe karetki, należy przekazać wszelkie informacje, aby przyspieszyć akcję ratunkową.
Jeżeli jednak osoba jest nieprzytomna, po wezwaniu karetki, należy ułożyć ją na plecach bez podkładania czegokolwiek pod głowę, aby ułatwić oddychanie. Sprawdzić oddech. Jeżeli go nie wyczuwamy, rozpocząć akcję reanimacyjną. Jeżeli nadal brakuje tętna, rozpocząć masaż serca. Taką akcję należy prowadzić do przyjazdu lekarza.
Stosując te proste czynności, możemy ocalić czyjeś życie. Należy działać szybko.

http://www.niezawal.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBio produkty
Następny artykułMiejsca wczasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here