Skóra delikatnym materiałem…
Z reguły wszystkie produkty, które kupujemy i przeznaczamy na ich zakup większą sumę pieniędzy, to towary wykonane z najwyższej jakości materiałów, do których z pewnością należy skóra naturalna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich wskazówek jak pielęgnować galanterię skórzaną, możemy być pewni, że nasze ukochane dodatki do kreacji będą służyć nam przez długie lata. Trzeba być jednak przy tym świadomym z jak bardzo delikatnym materiałem jest skóra oraz w jak prosty sposób można ją zniszczyć nieodpowiednio ją konserwując bądź używając.
Czynniki zewnętrzne mogą najbardziej uszkodzić naszą skórę…
Wyrobów skórzanych przede wszystkim nie należy wystawiać na działanie promieniowania słonecznego ani na działanie wilgoci. Podczas upalnych dni możemy doprowadzić do wielu przebarwień na eleganckiej kurtce, a podczas ulewy sprawić, że torebka ulegnie przemoczeniu i nie będzie już tak stylowa jak w pierwszych dniach po zakupie. Warto również przy wyborze zastanowić się do jakich celów będzie używana dana rzecz, a przede wszystkim z jaką częstotliwością. Bowiem produkty wykonane ze skóry owczej bądź baraniej szybciej będą ścierać, a kolory należące do gamy kolorów antykowanych będą bardziej podatne na stracenie oryginalnego odcieniu.
Największym wrogiem produktów należących do szeroko rozumianej galanterii skórzanej są panie, które używają w nadmiarze kremów, pudrów czy perfum. Wspomniane produkty bowiem mogą doprowadzić do utraty kolorów bądź nieodwracalnych zniekształceń w danym kroju. Ważnym jest także, aby podczas użytkowania nie doprowadzać do jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych oraz poważniejszych zabrudzeń, które w późniejszym czasie mogą okazać się trudne do usunięcia.
Przemyślana pielęgnacja, oczyszczanie oraz natłuszczanie
Najważniejszą zasadą dotyczącą pielęgnacji produktów skórzanych jest to, iż należy je konserwować przynajmniej raz na kwartał, a w wyjątkowych sytuacjach raz na pół roku. Zależne jest to co prawda od rodzaju posiadanej przez nas skóry oraz częstotliwości użytkowania określonej torby czy paska do spodni.
Do najbardziej oczywistych reguł odnoszących się do systematycznej pielęgnacji galanterii skórzanej z pewnością zaliczyć można jej odświeżanie, natłuszczanie oraz oczyszczanie. Aby oczyścić używaną codzienne torebkę bądź preferowaną kurtkę najlepiej sprawdzi się woda w połączeniu z odrobiną octu. Ważnym jest jednak, by nie przemoczyć danego produktu, a jedynie stosować owy preparat na określone miejsca. W sytuacji kiedy mamy zamiar jedynie odświeżyć nasze skórzane rzeczy, to idealnie nada się do tego mydło oliwkowe z namiastką ciepłem wody. Namaczając w takim wywarze delikatną szmatkę możemy być pewni, ze nasze działanie okażę się skuteczne, ale nie zniszczy produktów.
Natomiast po oczyszczaniu i odświeżaniu, aby zachować odpowiedni wygląd naszej skóry należy ją odpowiednio natłuszczać. Dzięki takiemu zachowaniu nasze produkty będą bardziej odporne na zewnętrzne czynniki, do których należą kurze, promienie UV, woda bądź inne pyły. Najbardziej polecanym do odnowienia ciemnej skóry jest oczyszczanie roztworem z oleju lnianego, który uprzednio należy zmieszać z octem w proporcji 1:3. Roztwór nanosi się na miękką szmatkę i delikatnie wcierać w skórzaną powierzchnię. Jest to bardzo efektowny sposób, aby starym produktów ubyło kilku lat.
Ostateczna pomoc
W sytuacji, kiedy dostępne na rynku produkty okażą się bezużyteczne, a nasza ulubiona kurtka, wygodna torebka bądź wyjątkowo pojemny portfel będzie potrzebować ratunku, należy udać się do profesjonalnego kaletnika, który z pewnością pomoże odratować nasz skórzany produkt. Na stronach internetowych znajdziemy wiele ofert fachmistrzów, ale uprzednio zaleca się zapoznanie się z opiniami klientów, aby być pewnym, że oddajemy naszą skórę w odpowiednie, zdolne i doświadczone dłonie.