Jak powstaje dźwięk w naszych ustach? Co to są głoski i sylaby? Sylaby otwarte, a sylaby zamknięte? Na te z pozoru proste pytania odnajdziesz odpowiedź w tym artykule. Zapraszam do czytania.
Z płuc powietrze w wydechu dostaje się do krtani, gdzie znajdują się struny głosowe (całkowicie nie przypominają one strun). Dźwięk powstaje dzięki temu, że powietrze wprawia wiązania gardłowe w ruch drgający. Dźwięki, które z siebie wydajemy zmieniają się w zależności od naszego ułożenia ust i sposobu, w który kierujemy powietrze. Tak wyróżniamy głoski wybuchowe, które powstają przez „wybuch” powietrza, znajdującego się pod wargami. Ciężko ci to sobie wyobrazić? Nic nie szkodzi, ten proces zachodzi w naszych ustach, kiedy mówimy „p”, lub „b”. Wyróżniamy także inne rodzaje głosek,jak na przykład nosowe („ą”,”ę”), ale czym właściwie są głoski?
Głoska to najmniejsza fonetyczna – czyli nie zapisana, a mówiona – część zdania. W dużym skrócie głoska to wymówiona litera, ale zdarzają się wyjątki, takie jak „rz, lub dź” i inne dwuznaki, które czytamy jedną głoską. Litery, bądź wspomniane przeze mnie dwuznaki są po prostu zapisem głosek – w tym celu powstały.
Sylaby to części słowa, które tworzy samogłoska ze spółgłoskami. Dzielenie wyrazów na sylaby jest intuicyjne i większość ludzi nie ma z tym problemów. Oto kilka przykładów: „la-ma”, słoń-ce” i tak dalej. Możesz spróbować sam i zobaczysz, że nie powinno sprawiać ci to problemu.
Jakie są różnice między otwartymi, a zamkniętymi sylabami? Chociaż te nazwy brzmią przytłaczająco to różnica jest jedna i bardzo prosta: sylaby zamknięte kończą się samogłoską, a spółgłoską kończą się sylaby otwarte.
Cieszę się, że mogłem pomóc i przypomnieć ci wiedzę z zakresu fonetyki.