Na co zwrócić uwagę, wybierając pończochy i rajstopy?

Gołe nogi to nienajlepsze rozwiązanie na chłodniejsze dni czy w połączeniu z niektórymi stylizacjami. Wówczas z pomocą przychodzą nam pończochy i rajstopy. Okazuje się jednak, że dość często my, kobiety, mamy problem z ich doborem zarówno do sylwetki, jak i do reszty stroju. Na co zwrócić uwagę, wybierając pończochy i rajstopy?

Pończochy i rajstopy – z czego wynika problem?

Rajstopy zakrywają nogi oraz dolną część tułowia, a pończochy sięgają jedynie połowy ud. Z tego też powodu, chociaż nosimy je raczej bez myślenia o tym, nie należy rajstop i pończoch łączyć ze wszystkim i zakładać o każdej porze roku.

Dodatkowo dochodzi do tego problem grubości, czyli DEN, oraz fakt, że pończochy mają dwa rodzaje: samonośne i do pasa.

Wybór zależy również o kilku innych rzeczy. Są to m.in. strój, okazja, upodobania, sylwetka, pogoda. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Gęstość splotu włókien, czyli DEN

Oznaczenie DEN potocznie nazywamy grubością. Dotyczy ono zarówno rajstop, jak i pończoch, chociaż trzeba przyznać, że pończochy z wysokim DEN są raczej rzadkim wyborem.

Im większa liczba DEN, tym materiał jest grubszy. Z tego powodu rajstopy i pończochy powyżej 60 DEN nosimy przede wszystkim, gdy jest chłodniej. Modele z najniższym DEN są właściwie przezroczyste. Najczęściej odpowiadają za efekt drugiej skóry lub dodanie blasku nogom. Zalecamy taki wybór latem, gdy okazja nie pozwala na pokazanie gołych nóg.

Grube rajstopy i pończochy nie są natomiast najlepszym wyborem, kiedy tworzymy stylizację na wizytową okazję. Takie połączenie zepsuje uroczysty charakter stroju.

Wzory i kolory

Wyraziste kolory rajstop i pończoch są dość ryzykowne, więc trzeba być ostrożnym. Na pewno należy unikać krzykliwych barw, gdy wybierasz się na eleganckie wydarzenia (ślub, bankiet) i na te, które wymagają stroju wizytowego (uroczysta kolacja, spotkanie biznesowe). Żywe kolory będą dobrym rozwiązaniem choćby na imprezę lub wypad na miasto.

Jeśli chodzi o wzory, to na rynku można dzisiaj dostać właściwie wszystko. Z tego powodu musisz brać pod uwagę zwłaszcza okazję, na którą się wybierasz. Jeśli jest dość elegancka, postaw na klasyczne akcenty – delikatny szew lub drobne kropki. Kiedy możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, zwróć uwagę na wszystkie geometryczne sploty czy pomysłowe zdobienia np. za pomocą cyrkonii.

Wzory i kolory powinny być też dopasowane do naszych sylwetek. Kobiety o dość masywnych nogach będą wyglądać szczuplej w ciemnych kolorach. Gęste wzory i żywe barwy są zarezerwowane dla pań o długich nogach bez wyraźnego wcięcia w kostce/kolanach.

Pończochy samonośne czy do pasa?

To tak naprawdę kwestia upodobań. Pończochy do pasa na pewno mają w sobie coś z klasycznego uroku. Przywodzą na myśl styl dawnych lat, a dodatkowo są niezwykle kuszące. Niemniej noszenie ich na co dzień może być problematyczne. Bez dobrego pasa mogą się zsuwać. Warto mimo to podkreślić, że źle dobrane pończochy samonośne też będą opadać.

Dobry rozmiar

Komfort noszenia zarówno pończoch, jak i rajstop zależy więc od doboru rozmiaru. Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta. W przypadku rajstop musisz sprawdzić wymiary talii, bioder oraz długość. W doborze pończoch najważniejsza jest szerokość ud.

Wysoka jakość

Nie zapomnij ponadto, że rajstopy i pończochy posłużą ci wielokrotnie, ale tylko gdy kupisz je w sprawdzonym miejscu. Obecnie dużą popularnością cieszy się sklep MissiSleepy.pl, w którym znajdziesz setki modeli od najlepszych polskich producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here