katar

Katar nie należy do przyjemnych dolegliwości. Pierwsze dni związane z tym objawem są dla nas męczarnią. Kręcenie w nosie, wyciekająca wydzielina, kichanie zmusza nas do tego, że niemal nierozerwalni jesteśmy z paczką chusteczek higienicznych. Dodatkowo często podczas kataru dochodzi do zatokowego bólu głowy.  Katar dotyka nas wtedy, gdy nastąpi infekcja. Może być jedynie objawem lekkiego przeziębienia, jak i zwiastunem o wiele cięższej choroby. Nie należy go bagatelizować. Katar może pojawić się również jako reakcja alergiczna i wówczas sposoby jego leczenia będą wyglądały nieco inaczej. W dalszej części artykułu poznasz 3 skuteczne metody w walce z katarem. 

Pierwszy sposób na katar

Warto pamiętać, że w czasie kataru bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Należy zatem przyjmować dużo płynów, które mają wpływ na lepsze oczyszczanie wydzieliny. Dzięki właściwej ilości wypijanych płynów pozbywamy się infekcji z naszego organizmu, która jest źródłem kataru. Warto pić wodę, ale też gorące napoje jak na przykład herbatę z sokiem malinowym, cytryną czy miodem. Istnieje jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób, związany z wodą, ale nie w kwestii pitnej. Otóż to moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli oraz olejków (miętowy, eukaliptusowy, sosnowy). Na noc olejki można wykorzystać do nasmarowania stóp. Następnie należy ochronić stopy za pomocą grubych, ciepłych skarpet, które pomogą im się wygrzać.

sposoby na katar - jakie skuteczne

Drugi sposób na katar

Bardzo skutecznym sposobem na katar jest inhalacja. Lecznicze zioła potrafią zminimalizować jego objawy, jak również przywrócić nasz organizm do zdrowia. Inhalacja odbywa się poprzez dostarczanie bezpośrednio do nosa oparów. Odbywa się to za pomocą gazu, dlatego jest o wiele łatwiej przyswajalna niż metody doustne. Zioła wykazują bowiem działanie przeciwzapalne, pomagają w odkażeniu, jak i udrożnieniu nosa.

Poniżej podajemy przepis na wykonanie domowej ziołowej inhalacji:

Do miski należy wsypać szałwię, tymianek, lipę, kwiat czarnego bzu i zalać zioła wrzącą wodą. Już po kilku minutach można nachylić głowę nad naparem i wykonać inhalację. Taki zabieg leczniczy powinien trwać około 10-15 minut. Na czas inhalacji głowę najlepiej nakryć ręcznikiem. W tym czasie należy jak najgłębiej oddychać, wchłaniając opary. Inhalacja nie tylko skutecznie zniweluje katar, ale także przyczyni się do oczyszczenia dróg oddechowych o raz płuc.

Trzeci sposób na katar

Katar to wydzielina, która spływa po ściankach gardła. Wywołuje stan zapalny w gardle, ale też może przerodzić się w zapalenie oskrzeli. Dlatego bardzo często po katarze pojawia się także kaszel. To znak, że musimy wdrożyć szybkie i skuteczne działanie. Ostatnią metodą będzie właśnie odpowiednia dieta, którą należy się posłużyć w wypadku pojawienia się kataru.  Na szczególną uwagę zasługują spore ilości czosnku działającego antybakteryjnie, jak również natka pietruszki będąca źródłem witaminy C. Nie zapominajmy w ramach infekcji o cebuli. Możemy dodawać ją do sałatek, na kanapki, do surówek, jak również wypić jej sok po wrzuceniu plasterka do szklanki z gorącą wodą. Taki wywar należy wypijać kilka razy dziennie. W okresie infekcji, a jednocześnie też kataru do przygotowywanych potraw dobrze jest dodawać ostre przyprawy jak curry, pieprze cayenne czy imbir. Dodatkowo możemy zwiększyć ilość wypijanych herbat w ciągu dnia, dodając do nich miód i plasterki cytryny. Świetnym sposobem jest także gorące mleko ze świeżymi ząbkami obranego czosnku. Takie powinniśmy wypijać na noc.

Podsumowanie

W razie kataru można zastosować wszystkie powyższe metody jednocześnie. Jeśli jednak widzimy, że nasz stan nie ulega zmianie, należy niezwłocznie wybrać się do lekarza. Może się okazać, że jesteśmy na coś uczuleni. Opisane metody są skuteczne, jeśli zaczniemy wdrażać je zaraz po pojawieniu się kataru. Ich skuteczność zależy również od naszej odporności. Jak wiadomo silny organizm potrafi bardzo szybko zwalczać wszelkie dolegliwości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here