Większość osób podejmujących aktywność fizyczną interesuje ilość spalanych kalorii, ponieważ na tym idzie zmniejszanie obwodów. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że na ilość spalanych kilokalorii ma wpływ wiele komponentów naszego ciała – masa, ilość tkanki mięśniowej, szybkość pracy serca podczas wysiłku, wydolność organizmu, przebyte kontuzje.
Spalanie – na czym dokładnie polega?
Spalane kalorie to nic innego jak wytwarzanie energii cieplnej przez nasze mięśnie, które do pracy potrzebują energii, więc im większe mięśnie tym więcej kcal pochłoną. Pamiętajmy, że wszystkie organy naszego ciała potrzebują energii by funkcjonować, dlatego przez cały dzień, nawet podczas snu spalamy Kalorie. Oczywiście, podczas pracy nasz organizm potrzebuje więcej energii niż podczas siedzenia przed komputerem, dlatego musimy rozsądnie dostarczać wartości odżywcze, by w naszej „maszynie” nie zabrakło paliwa. Niestety najczęściej spożywamy więcej energii niż jej spożytkowujemy, a jej nadmiar odkłada się w postaci np. brzuszka czy boczków.
Wszelkie tabele i wykazy przedstawiające ilość spalanych kalorii są uśrednione. Ilość spalonych kcal nie zależy tylko od długości trwania wysiłku, ale również od jego intensywności, obciążenia, poziomu naszego wytrenowania. By wiedzieć ile naprawdę spalamy warto wyposażyć się w pulsometr, w którym będziesz mógł wprowadzić wartości indywidualne, jak wzrost, waga, wiek. Ważne by pulsometr kontrolował ilość uderzeń naszego serca przez cały czas trwania wysiłku, a nie tylko wtedy kiedy dotkniemy palcem w odpowiednim miejscu. Takie pomiary są mało wymierne.
Jak wygląda dokładnie tabela spalania?
•Brzuszki ok. 400 kcal/h
•Bieganie ok. 500 kcal/h
•Jazda na rowerze 600kcal/h (przy średniej jeździe 20km/h)
•Sprzątanie ok. 140 kcal/h
•Pływanie ok. 460 kcal/h
•Spacer ok. 200 kcal/h
•Seks 200-600 kcal (w zależności od długości trwania)
•Aerobic ok. 300 kcal/h
•Skakanka ok. 492 kcal/h
•Energiczny taniec ok. 350 kcal
•Sen ok. 70 kcal/h
•Ćwiczenia siłowe 8-9 kcal/MINUTĘ!!!
Jeśli się pocisz nie wycieraj potu. Kiedy sam odparowuje z powierzchni twojej skóry, organizm musi ogrzać skórę, aby pot mógł odparować, czyli zużywa więcej energii. Pamiętaj, że jeśli zaczynasz się pocić to nie znaczy, że od razu zaczynasz spalać tłuszcz. Pot do woda która „wyparowuje” z organizmu, kiedy podnosi się jego temperatura. Właśnie dlatego tak ważne jest nawadnianie, ale nie pij za dużo w trakcie, tylko po ćwiczeniach. Twoje mięśnie spalają kalorie nawet kiedy siedzisz. Zadbaj o to by były większe i sprawne, wtedy będziesz „chudnąć” przez cały dzień. Dowiedz się jak to jest, że po niektórych ćwiczeniach, twój organizm spala kcal jeszcze długo po ich zakończeniu.
Dzięki temu, że tabela spalania kalorii istnieje i w każdej chwili możesz do niej zajrzeć, możesz z łatwością zaplanować codzienny bilans treningowy i plan ćwiczeń. Jeśli zakładasz, że każdego dnia chciałabyś spalić na przykład 500 kcal, zaglądasz do tabeli i wiesz, że żeby to osiągnąć musisz przez około godzinę biegać; albo inaczej – pół godziny energicznie tańczyć i dodatkowo godzinę pograć w kręgle. Możesz równie dobrze przez godzinę poskakać na skakance, albo półgodziny pospacerować i godzinę popedałować na rowerze. Możliwości są właściwie nieograniczone.