Piękne plaże i idealne warunki do wypoczynku do główne czynniki, dzięki którym Chorwacja stała się modnym i atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Ten kraj może się jednocześnie pochwalić licznymi miasteczkami, które urzekają turystów swą starą zabudową i historycznym charakterem. Atrakcyjnym kierunkiem wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Chorwacji i jej zabytki, może się okazać Istria. Na terenie tego półwyspu czekają wspaniałe miejscowości, których zabudowa cieszy się wielkim uznaniem. W ich gronie znajduje się również Roc – niewielkie miasteczko, które w okresie średniowiecza było niezwykle ważnym ośrodkiem piśmiennictwa. Akademia Głagolicy to dnia dzisiejszego jest jednym z najciekawszych obiektów w mieście.
Historia tego miasteczka sięga czasów rzymskich, a w okresie średniowiecza zyskał sławę dzięki tutejszemu skryptorium. Przepisywano tu kodeksy oraz mszały, a powstające tu księgi cenione były nie tylko za staranne wykonanie, ale i piękne zdobienia. Dziś miasteczko jest wielką atrakcją dla turystów, którym marzy się wycieczka po miejscach kuszących niezwykłym klimatem.
Otoczone murami miasto może się pochwalić ciekawymi pamiątkami z dawnych czasów. Jednym z tych ciekawszych jest kaplica św. Rocha, której wnętrze w XIV wieku ozdobiono pięknymi freskami. Do dziś można podziwiać ich fragmenty, które – mimo upływu czasu – prezentują się wspaniale. Cennymi zabytkami są również kolejne kościoły: św. Bartłomieja oraz św. Antoniego. Ten drugi, jako cenna pamiątka z XII wieku, może zachwycić każdego miłośnika sztuki średniowiecznej.

http://www.czyzyny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here