zatoki
fot. pixabaycom

Zapalenie zatok szczękowych to bolesna dolegliwość, która utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to trudna do leczenia choroba ze względu na budowę anatomiczną zatok. Niezbędna jest natychmiastowa interwencja, aby nie dopuścić do niebezpiecznych powikłań. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/biust-ciazy-zachowac-jedrne-piersi-karmienia/

Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

Zapalenie zatok szczękowych wynika z problemów z zębami. Mogą być skutkiem ubocznym źle wykonanego leczenia kanałowego i innych zabiegów dentystycznych. Znacznie częściej jednak winne jest zaniedbanie chorych zębów. Nieleczone zęby sprzyjają rozwijaniu się stanu zapalnego, który szybko dociera do zatok szczękowych. 

Jednak problemy z zębami nie są jedynymi przyczynami zapalenia zatok szczękowych. Wywołują je również infekcje, zwłaszcza te dotyczące układu oddechowego. Czasami wynikają również ze stanów alergicznych, szczególnie tych, którym towarzyszy przewlekły nieżyt nosa. Mogą też być spowodowane czynnikami zewnętrznymi jak dym papierosowy lub chlorowana woda, jeśli mamy z nimi często styczność. U niektórych osób skłonność do zapadania na zapalenie zatok szczękowych ma związek z nieprawidłowościami anatomicznymi w obrębie zatok, a także polipami. 

Objawy zapalenia zatok szczękowych 

Zapalenie zatok nosowych, które jest najczęściej występującą dolegliwością, objawia się bólem w obrębie nosa, czoła, skroni. Natomiast w przypadku zapalenia zatok szczękowych źródło bólu znajduje się nad górnymi zębami i stamtąd promieniuje na w kierunku nosa i policzków. Oprócz ostrego bólu charakterystyczne jest uczucie rozpychania w policzkach i okolicach przynosowych. Ból nasila się przy pochylaniu. 

Nieleczone zapalenie zatok szczękowych prowadzi do wielu poważnych powikłań, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja i skonsultowanie się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i zaleci skuteczne leczenie. W przeciwnym razie grozi nam nawet utrata węchy, zapalenie szpiku kostnego mózgu, opon mózgowych i inne poważne schorzenia. 

Przeczytaj też: https://www.zouza.pl/sposoby-na-zapalenie-zatok/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here