Zamek Królewski w Warszawie

W każdej stolicy znajduje się miejsce, w którym rezydowali dawni królowie. Większość z nich obecnie mieści w sobie muzea, galerie, albo instytucje, które zajmują się szeroko pojętą kulturą. Nie inaczej jest w przypadku Zamku Królewskiego w Warszawie. Poznajmy kilka faktów na jego temat.

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV wieku. W tym czasie wzniesiona została Wieża Grodzka, w tamtych czasach zwana Wielką. Jednak dopiero za czasów Zygmunta III Wazy (XVI-XVII wiek) Zamek został rozbudowany, aż do uzyskania formy zamkniętego pięcioboku.

W tym czasie był on prawdziwą siedzibą stolicy, miejscem zamieszkania króla, ale także centrum całej sceny politycznej. Oprócz obrad sejmu pełnił on funkcję budynku administracyjnego, a także centrum kulturalnego stolicy.

Podczas wojen ze Szwecją, zamek został zniszczony, ale szybko odzyskał świetność za panowania Wettinów. Jednak dopiero w XVIII wieku, dzięki działaniom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stał się on prawdziwym centrum kultury i sztuki. Sam władca zasłynął jako mecenas ówczesnych artystów i rzemieślników, a także człowiek nowoczesny i posiadający smak artystyczny. W efekcie pod jego panowaniem Zamek został przebudowany (a gdyby nie trudna sytuacja finansowa kraju i zabory, pewnie doczekałby się jeszcze większej ilości modernizacji całej bryły), a wystrój wnętrz zmieniony. Dzięki temu uległ zmianie cały jego charakter: ze staroświeckiego zamku, stał się on prawdziwie reprezentacyjną, oświeceniową rezydencją.

XIX wiek i zabory zakończyły okres świetności rezydencji królewskiej i duża część zbiorów została wywieziona do Rosji. W ciągu II Wojny Światowej następowały kolejne zniszczenia, aż do wysadzenia zamku przez wojska okupacyjne w 1945 roku. Jedynie część zbiorów została uratowana z wojennej zawieruchy.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, władze przez długi czas zwlekały z rekonstrukcją. Brakowało środków na odbudowę tego symbolu polskości, a praktycznie wszystkie, które zostały w końcu zebrane, pochodziły od darczyńców. W efekcie rekonstrukcja zamku została ukończona dopiero w 1984 roku i ponownie udostępniono go do zwiedzania. Warto przy tym nadmienić, że duża część zbiorów wywiezionych w XIX wieku wróciła z Rosji do Polski.

Od 1995 roku trwały kolejne prace, mające na celu przywrócenie dawnej świetności Zamku Królewskiego, w tym jego wyglądu z obrazów Canaletta. Od tego czasu odrestaurowano Arkady Kubickiego, Pałac Pod Blachą oraz Górny Ogród. Ostatecznie prace zakończyły się dopiero w 2019 roku.

Więcej podobnych historii o zabytkach Warszawy opowiem wam Kurier Warszawski, specjalizujący się zarówno w starych, jak i najnowszych doniesieniach ze stolicy.

Ciekawostki

Zamek Królewski w Warszawie stanowi nie tylko muzeum królów polskich, ale również miejsce pełne kultury, rozrywki i edukacji, które łączą się dzięki tutejszym projektom. Należą do nich między innymi gry miejskie, organizowane przez Zamek Królewski, takie jak między innymi odbywająca się do końca listopada 2019 gra „Otwórz Skarbiec Wazów”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here