Wypryski na twarzy i plecach

Choć trądzik jest zazwyczaj kojarzony z okresem dojrzewania, to jednak problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku. Na dodatek nieestetyczne i często uciążliwe zmiany skórne mogą obejmować nie tylko twarz, ale także ciało, np. plecy. Co zrobić, by zwalczyć wypryski na plecach, czole czy policzkach?

Trądzik pospolity – wypryski na twarzy

Niedoskonałości powstające na twarzy nierzadko są wynikiem trądziku pospolitego – przewlekłej choroby, którą trudno zwalczyć. Przebarwienia, grudki, pryszcze, a nawet torbiele ropne mogą pojawiać się na czole, na policzkach, na nosie czy na brodzie. W zależności od tego, gdzie są umiejscowione wypryski na twarzy, można rozpoznać, co jest ich powodem. Mamy wówczas do czynienia z tzw. mapą trądziku:

  • czoło – problemy najczęściej są konsekwencją zaburzeń trawienia i stosowania nieodpowiedniej diety;
  • okolice ust – może być to zwiastunem niedoboru witaminy B;
  • policzki – wypryski w tym miejscu są skutkiem niewłaściwych nawyków żywieniowych bądź reakcji alergicznej;
  • broda i żuchwa – w tym przypadku możemy mieć do czynienia z zaburzeniami układu pokarmowego lub zachwianiem gospodarki hormonalnej.

Wypryski na plecach – skąd się biorą?

Pryszcze na plecach są dość często spotykanym zjawiskiem, tym bardziej, że mogą się nasilać na skutek różnych czynników. Nierzadko jest to wynik alergii, nawet na szampon – jeśli włosy są długie i swobodnie dotykają skóry, mogą ją podrażnić. Dodatkowo wypryski na plecach mogą się rozprzestrzeniać ze względu na kontakt z materiałem, z którego zostały wykonane nasze ubrania. Noszenie koszulek i bluzek z nieprzepuszczających powietrza tkanin może być bezpośrednią przyczyną niedoskonałości.

Krostki występujące na plecach nasilają się szczególnie latem – pod wpływem potu i ocierających się ubrań stany zapalne jeszcze bardziej się zaogniają. Warto zadbać zatem o odpowiednią pielęgnację, która złagodzi wszelkie podrażnienia. Przykładowo tuż po kąpieli możemy użyć kremu do ciała Multi-komfort marki Mixa, który błyskawicznie się wchłania i pozostawia skórę niezwykle miękką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here