Na pewno każdy choć raz miał wykonywane badanie USG jamy brzusznej. Jest to bowiem badanie nieinwazyjne, nie wiążące się z żadnym bólem, a jednocześnie, będące w stanie powiedzieć bardzo dużo o stanie zdrowia osoby, która zgłasza się na tego typu badanie. Fale USG są na tyle delikatne, że nie powodują żadnych komplikacji zdrowotnych. To dlatego lepiej zdecydować się na USG jamy brzusznej niż prześwietlenie, czy rezonans. USG pomaga też w doskonały sposób przyjrzeć się dokładnie narządom jamy brzusznej i ocenić ich stan zdrowia. Podczas badania, lekarz widzi wszelkie anomalie w obrębie narządów i jest w stanie bardzo szybko ocenić, jakiego rodzaju mogą to być zmiany. Warto wykonywać więc to badanie zawsze, gdy pojawia się ból lub inne niepokojące objawy ze strony jamy brzusznej.
USG jamy brzusznej – kiedy wskazane jest USG brzucha?
Tak jak już było wspominane, USG brzucha wykonuje się zawsze wtedy, gdy pojawia się ból. Badanie to można wykonać, zarówno prywatnie, jak i posiadając specjalne skierowanie od lekarza prowadzącego. Na całe szczęście, na badanie to, zazwyczaj nie trzeba zbyt długo czekać, a także same wyniki są praktycznie natychmiastowo, ponieważ zazwyczaj lekarz wykonujący USG, od razu powiadania o tym, co widzi i jakie ma wobec tego zastrzeżenia.
USG brzucha wykonuje się także u kobiet w ciąży i z całą pewnością jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które należy wykonywać regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
USG jamy brzusznej bardzo często wykonuje się też przed planowanymi operacjami w tym obrębie. Głównie po to, aby upewnić się o słuszności operacji, a także po to, aby jeszcze przed samą operacją, skontrolować sytuację i stan zdrowotny pacjenta.
USG jamy brzusznej jest badaniem całkowicie bezbolesnym, a dodatkowo, nie trzeba się do niego przygotowywać w żaden szczególny sposób. Wystarczy po prostu zgłosić się na badanie ze skierowaniem lub prywatnie. Badanie zazwyczaj trwa kilkanaście minut, w przypadku podejrzeń specyficznych chorób lub urazów, może trwać dłużej.