Długotrwała podróż może stanowić poważne obciążenie nawet dla najbardziej wytrwałego kierowcy, zwłaszcza gdy musimy zmagać się z różnymi utrudnieniami na drodze. Dostępne są jednak urządzenia, które pozwalają usprawnić lub przynajmniej uprzyjemnić jazdę.

Oczywiście mowa o typowych sprzętach samochodowych, które zostały przygotowane, by wskazać nam właściwą drogę lub odtworzyć różnego rodzaju materiały. Nie tylko ułatwią one dotarcie do określonego celu, ale również sprawią, że podróż stanie bardziej znośna. Żeby to wszystko okazało się możliwe, musimy dokonać właściwego wyboru tych urządzeń – nie tylko pod względem zgodności z naszym pojazdem, ale również wszelkiego rodzaju parametrów, które mają wpływ na ich działanie.

Radio samochodowe

Zaczynamy od sprzętu, bez którego nie może obejść się żaden pojazd. Jeżeli planujecie zakup nowego urządzenia, musicie zdać sobie sprawę z faktu, iż na rynku dostępnych jest ogromna liczba modeli zróżnicowanych nie tylko pod względem podstawowych danych technicznych, ale również rodzaju obsługiwanych funkcji. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Rodzaj panelu – obecnie na rynku dominują dwa typy urządzeń. Standardowe radia posiadają panelu 1 DIN, który możemy zamontować w kieszeniach o rozmiarach 50 x 180 x 160 mm. Są to zazwyczaj modele o wszystkich podstawowych funkcjach. W sklepie znaleźć można jednak także modele 2 DIN, czyli rada bardziej rozbudowane, przez co nieco większe. Ostateczny wybór uzależniony jest od wielkości kieszeni w aucie – istnieje jednak możliwość zamontowania radia mniejszego. Wystarczy dokupić specjalną ramkę.
  • Odtwarzane formaty – omawiane urządzenie może nam posłużyć nie tylko do słuchania radia. Wiele dostępnych na rynku sprzętów odtwarza również pliki MP3, WAV, WMA, FLAC, a nawet płyty CD lub DVD. Warto decydować się na radia wyposażone w porty USB, do których podłączymy pendrive lub urządzenie mobilne.
  • Moc – koniecznie musi zostać dopasowana do możliwości głośników zamontowanych w aucie. Jeśli zdecydujemy się na radio zbyt słabe, odtwarzane dźwięki będą zbyt ciche, by umożliwić komfortowe słuchanie. Co równie ważne, należy sprawdzić także, ile maksymalnie głośników będzie w stanie obsłużyć interesujące nas radio.
  • Obsługa RDS – mowa o standardzie, który umożliwia wyświetlanie na panelu radia wszystkich informacji związanych z odtwarzaną stacją bądź utworem. Znajdzie się na nim tytuł piosenki, nazwa stacji, częstotliwość, czas odtwarzania czy po prostu aktualna godzina.
  • Ustawienia dźwięku – warto decydować się na modele jak najbardziej rozbudowane pod tym względem. Dobrej jakości urządzenia pozwalają na regulację basów, natężenia dźwięku w różnych głośnikach oraz wprowadzenie ustawień typowych dla określonych gatunków muzyki.

Dobrej jakości radia samochodowe posiadają także sporo złączy dodatkowych. Poza portem USB, znaleźć można w nich również czytnik kart pamięci, wtyczkę dla subwoofer, a także gniazdo AUX, dzięki któremu podłączymy urządzenia mobilne. Zakupić możemy także radio z modułem Bluetooth – pozwoli to na bezprzewodowy streaming treści oraz wykorzystanie głośników do rozmów telefonicznych.

Transmiter FM

Co jednak w sytuacji, gdy posiadamy w samochodzie starszy model radia nieposiadający wszystkich wspomnianych funkcji dodatkowych, a jednocześnie nie dysponujemy środkami, które pozwolą nam na zakup nowego urządzenia? Rozwiązaniem tego problemu okaże się transmiter FM.

Jest to niepozorny sprzęt, który zakupimy za kilkadziesiąt złotych. Posiada on porty USB, do których możemy podłączyć urządzenie mobilne (np. odtwarzacz MP3). Wszelkie odtwarzane treści przesyłane są za pośrednictwem wbudowanego nadajnika fal radiowych. Dzięki temu, nasze radio może je odbierać – wystarczy ustawić je na odpowiednią częstotliwość. Wszystko to pozwala na odtwarzanie nagrań przez głośniki samochodowe.

Oczywiście takie rozwiązanie ma również pewne wady. Wspomnieć należy przede wszystkim o jakości dźwięku, która nigdy nie dorówna bezpośredniemu odtwarzania z radia bądź urządzenia podpiętego przez port USB. Do tego dochodzą ewentualne zakłócenia i szumy, które jednak nie są częste. Co najważniejsze, transmiter FM to urządzenia bardzo tanie. Zakupić możemy je już za 20-30złotych – wiele z nich posiada wbudowany czytnik kart SD, a także pilot i bardzo czytelny, wygodny w użyciu panel sterowania z wyświetlaczem. Niektóre nawet dysponują portami USB oraz wbudowanymi modułami Bluetooth.

Nie warto decydować się na zakup transmitera nieznanego producenta. Trafić możemy bowiem na produkt tani, ale bardzo złej jakości. Przeważnie charakteryzują się one dość wysoką awaryjnością, samo połączenie na linii transmiter-radio pozostawia wiele do życzenia. Wszystko to sprawia, że warto postawić na sprawdzoną markę.

Nawigacja samochodowa

Na koniec urządzenie, które okaże się przydatne wszystkim kierowcom pokonującym długie dystanse, a także osobom udającym się do nieznanego miejsca. Obecne zróżnicowanie ofertowe sprawia, że bez większych problemów znajdziemy sprzęt dobrej jakości i w przystępnej cenie. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na najważniejsze parametry techniczne nawigacji. Decydują one bowiem o jej przydatności.

Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na mapy, jakie zostały wgrane na interesujące nas urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno modele funkcjonujące wyłącznie na terenie Polski, jak i urządzenia dysponujące mapami całej Europy, a nawet świata. Jeśli chcemy zakupić nawigację z wgraną mapą, koniecznie musimy sprawdzić, jak często jest ona aktualizowana i czy odbywa się to za darmo czy może należy uiszczać jakieś opłaty.

Większość producentów pozwala na dokupienie map i wgranie ich na pamięć wewnętrzną urządzenia lub kartę pamięci. Warto sprawdzić, w jaki sposób się to odbywa i jakie są ceny oferowanych map. Oczywiście istotne będzie również samo działanie nawigacji. Musimy sprawdzić, w jaki sposób przedstawiane są trasy i czy obsługuje ona informacje dodatkowe, na przykład położenie fotoradarów.

Wpływ na komfort korzystania z tego typu sprzętu ma również jakość wykonania wyświetlacza. Powinien być on odpowiednich rozmiarów, a do tego gwarantować wysoką jakość obrazu. Sprawdźmy więc, w jakiej rozdzielczości działa (im wyższa, tym lepiej). Oczywiście nie zapominajmy również o wyposażeniu i funkcjach dodatkowych. Wspomnieć możemy między innymi:

  • moduł Bluetooth,
  • transmiter FM,
  • porty USB, miniUSB lub microUSB,
  • odtwarzacz muzyki i filmów,
  • przeglądarka zdjęć,
  • połączenie internetowe.

Bardzo ważny jest także sposób montażu nawigacji. W większości przypadków posiadają one specjalne nakładki, które pozwalają „przykleić” je do szyby, jednak zakupić możemy również modele montowane w uchwytach lub na desce rozdzielczej.

Wymienione wyżej sprzęty przydadzą się podczas każdej podróży. Nowoczesne radio pozwoli nam posłuchać naszej ulubionej muzyki lub audycji, podobne funkcje gwarantuje transmiter FM. Jeżeli chodzi natomiast o nawigację, to zagwarantuje nam ona bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu. Co więcej, wiele dostępnych na rynku urządzeń zawiera również funkcje typowe dla radia i odtwarzacza muzyki, dlatego równie dobrze możemy zakupić modele 3w1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here