Normy ISO/DIN/PN są bardzo istotne dla każdej osoby, która na co dzień pracuje z tymi elementami łączącymi czy regulującymi. Warto o tym pamiętać. Co warto wiedzieć na ich temat? Na czym tak naprawdę polega konwersja norm? Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu poznacie ten proces od tak zwanej podszewki i w przyszłości będziecie realizować zamiany – najważniejszych dla Was wartości – bez najmniejszego nawet problemu.
Normy odnoszące się do śrub
Jakie normy są stosowane w Polsce? Między innymi wyróżniamy normy ISO. Są one zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Instytucja została założona w 1947 roku – w miejsce Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA), która działała w latach 1926–1942 poprzedniego wieku. Nie można nie zaznaczyć, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada na dzień dzisiejszy 162 państwa członkowskie. Jej działanie ma prowadzić do ułatwienia unifikacji rozmaitych norm krajowych. Zapobiega to między innymi powstawaniu barier technicznych – choćby w handlu itp. Na terenie naszego kraju stosowane są również normy DIN. Skrót pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Ten Niemiecki Instytut Normalizacyjny zajmuje się opracowywaniem oraz opublikowaniem norm oznaczonych symbolem DIN. To jednak nie jedyne jego zadania. Poza tym Niemiecki Instytut Normalizacyjny kontroluje jakość wyrobów, przeprowadza badania czy prace naukowo-badawcze.
Słowo wyjaśnienia należy się również Polskim Normom, które są oznaczone łatwym do zapamiętania skrótem PN. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna. Jej zadaniem jest organizowanie oraz prowadzenie normalizacji krajowej. Pewnym utrudnieniem jest fakt, że Polskie Normy są stosowane tylko na terenie naszego kraju. W związku z tym osoby, które handlują na przykład śrubami, muszą znać nie tylko rodzime znaczenia. Najlepiej, aby posługiwali się normami najbardziej uniwersalnymi, czyli ISO.
Konwersja norm
Konwersja norm jest aktualnie coraz częściej stosowana. Jak to wszystko odbywa się w praktyce? Chcecie zamówić śruby HV do połączeń sprężanych od zagranicznego dostawcy? Znacie tylko oznaczenie usankcjonowane przez Polski Komitet Normalizacyjny, czyli PN 82343? Co zrobić, aby poznać pozostałe normy? W tym celu trzeba skorzystać z tabeli konwersji. Po prostu musicie wpisać PN 82343 w odpowiednie miejsce. Szybko i bez większego problemu dowiecie się, że pozostałe oznaczenia w tym przypadku to DIN 6914 i ISO 7412.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.