Soczewki kontaktowe i wady wzroku

Wady wzroku dotykają bardzo wielu osób – nie jest to jednak powód, by rezygnować z normalnego życia i aktywności. Jeśli obawiamy się jednak o stan swoich okularów, możemy je zastąpić soczewkami kontaktowymi.

Najczęstsze wady wzroku to nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Wymagają one korekcji za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Wiele osób uważa, że te ostatnie są dużo wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż np. nie pokrywają się wodą w czasie deszczu, a parą wodną w zimie. Można je kupić w stacjonarnych salonach optycznych lub przez Internet – na przykład na stronie www.coopervision.pl. 

Świat w soczewce kontaktowej

Soczewkami kontaktowymi można korygować wady wzroku w bardzo szerokim zakresie. Lekarze i optycy zalecają je zwłaszcza tym osobom, które mają dużą wadę wzroku, a co za tym idzie, szkła ich okularów są grube, nawet w przypadku nowoczesnych mineralnych soczewek okularowych. Soczewki są doskonałym rozwiązaniem również wtedy, gdy różnica mocy między jednym a drugim okiem wynosi powyżej 3 dioptrii. Dla osób cierpiących na astygmatyzm doskonałym rozwiązaniem są tzw. soczewki toryczne.

W miarę upływu lat pogarsza się jakość widzenia z bliska, za to zachowana jest ostrość widzenia przedmiotów oddalonych (tzw. starczowzroczność); wiele osób decyduje się wówczas używać dwóch par okularów. Jest to jednak bardzo niewygodne. Bardziej komfortowym rozwiązaniem będą w takiej sytuacji soczewki progresywne.

Pod kontrolą specjalisty

O tym, jakie soczewki możemy nosić, decyduje okulista lub wykwalifikowany optyk. Przeprowadza on wywiad na temat stanu zdrowia, pyta też o rodzaj wykonywanej pracy, sprawdza ostrość wzroku, ocenia stan rogówek oraz spojówek za pomocą specjalnej lampy szczelinowej. Najczęściej wykonywanym badaniem jest tzw. refrakcja oka, czyli czytanie liter na tablicy testującej po uprzednim zakropleniu oczu atropiną. Jeśli specjalista nie znajdzie przeciwwskazań do noszenia soczewek, dobierze nam odpowiednie. Na szczęście w przypadku większości osób takich przeciwwskazań nie ma.

Soczewki kontaktowe są wygodne i proste w użyciu. Kiedy mamy wadę wzroku, która wymaga korekcji, można zatem zrezygnować z okularów i sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim są właśnie soczewki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here