Skrzywiona przegroda nosowa może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest chroniczny, nawracający i trudny do wyleczenia katar. Nękające pacjenta nieżyty górnych dróg oddechowych potrafią skutecznie zatruć życie, a to dopiero wierzchołek góry lodowej.
Przegroda nosowa, jak sama nazwa wskazuje, dzieli nos na dwie części. Ciągnie się ona aż do gardła, osiągając średnio długość dziesięciu centymetrów. Jej skrzywienie zwykle nie jest widoczne gołym okiem, ponieważ nie powoduje z reguły deformacji zewnętrznej części nosa. Zdarza się, że jest to wada wrodzona, jednak bardzo często do uszkodzenia przegrody nosowej dochodzi podczas urazów twarzoczaszki.
Skrzywiona przegroda nosowa – dlaczego warto zdecydować się na zabieg operacyjny? Odpowiedź jest banalna – jest to jedyny sposób, aby pozbyć się przykrych dolegliwości będących wynikiem tego defektu.
Skrzywienie przegrody nosowej sprawia bardzo często, że nie ma możliwości oddychania przez nos. Sprawia to ogromny dyskomfort, zwłaszcza podczas snu. Ciężko jest również oczyścić nos z zalegającej w jego wnętrzu wydzieliny. Spływa ona do gardła, gdzie może powodować rozwój procesów zapalnych.
Problemy z oddychaniem, będące wynikiem skrzywienia przegrody nosowej, skutkują dokuczliwymi bólami głowy. Nos jest również narządem zmysłu węchu, a pośrednio również smaku. Jeśli powietrze nie może przez niego przepływać swobodnie, odczuwanie smaków i zapachów może być zaburzone.
Korekta nieprawidłowej krzywizny przegrody nosowej jest możliwa jedynie podczas zabiegu operacyjnego. Do operacji takiej klasyfikuje pacjenta lekarz laryngolog. Blizna, będąca pozostałością zabiegu operacyjnego, nie jest z reguły widoczna i nie szpeci twarzy. Niezbędna jest kilkudniowa hospitalizacja, oraz duża ostrożność w okresie gojenia się nosa, tak aby nie dopuścić do wystąpienia nowego urazu. Zaleca się również powstrzymanie się przez okres kilku tygodni od intensywnego wysiłku fizycznego. Jest to drugi, po usunięciu migdałków, najczęściej wykonywany zabieg laryngologiczny.

http://www.ufendi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here