Praca dla studentów i absolwentów

Uzyskanie dyplomu wyższej uczelni to dla większości absolwentów dopiero początek kariery zawodowej. Młodzi ludzie nie mają doświadczenia zawodowego, dlatego borykają się z problemem znalezienia pracy. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, część z nich już w trakcie nauki decyduje się na zatrudnienie. Jest to zazwyczaj praca dorywcza, dostosowana do konieczności uczestniczenia w zajęciach na uczelni. Pozwala jednak na zdobycie pierwszych doświadczeń, które mogą później zostać wykorzystane w CV.

Poszukiwanie pierwszej pracy przez studentów i młodych absolwentów może się znacząco różnić. Studenci z kolei dzielą się na tych, którzy uczą się na studiach dziennych, wieczorowych lub zaocznych. Każda z powyższych grup może mieć inne cele i w związku z tym będzie inaczej podchodzić do procesu poszukiwania angażu. Oferty pracy dostępne dla studentów można skutecznie szukać w jednym z popularnych serwisów pracy.

Różnice w priorytetach

Osoby studiujące w systemie dziennym zwykle interesują się zatrudnieniem w okresie wakacyjnym lub sezonowym. Często wybierają takie rozwiązanie, ponieważ nie chcą, by praca kolidowała z nauką, a sytuacja finansowa sprawia, że nie mogą pozwolić sobie na skupienie tylko na edukacji. Wyjątek od tej zasady stanowią na przykład utalentowani studenci specjalizujący się w technologiach informatycznych i marketingu. Uczestnictwo w projektach nie koliduje w ich przypadku z dziennym systemem kształcenia. Więcej na temat możliwości zdobycia pracy w marketingu możesz przeczytać w polecanym artykule w serwisie „OSnews”. Studenci studiów wieczorowych z kolei muszą łączyć pracę z nauką. Ich sytuacja pozwala czerpać korzyści z darmowej nauki na studiach i łączyć zdobywanie doświadczenia z zarabianiem pieniędzy. Podobną grupę stanowią studenci zaoczni, których studia są płatne i zwykle odbywają się w sesjach weekendowych. Ostatnią grupę stanowią absolwenci, którzy nie mają pracy, lecz zdobyli wykształcenie, wymagane przez wielu pracodawców.

Nastawienie na realizację celu

Ważne jest, aby wyznaczyć sobie cel i dążyć do jego realizacji. Często absolwenci i obecni studenci, pytani o to, gdzie chcą pracować, odpowiadają: „To zależy, co masz mi do zaproponowania” Bywa, że nie interesuje charakter stanowiska, a jedynie korzyści materialne. Pracownik bez celu zawodowego to zbyt ryzykowna inwestycja dla wielu pracodawców. Dobry rekruter nigdy nie zdecyduje się na takiego kandydata. W każdym zawodzie liczy się motywacja, aspiracje i umiejętności pozwalające właściwie realizować zadania na stanowisku pracy. Jeżeli student chce zdobyć doświadczenie, będzie umiał wykazać nie tylko dobrymi chęciami, ale także konkretnymi predyspozycjami i wszelką aktywnością w działaniu na rzecz rozwoju firmy.  W ten sposób udowodni swoją wartość i przydatność. Praca podczas studiów, bez względu na branżę, wskazuje pracodawcy, że kandydat nie boi się wyzwań i jest aktywny. W polecanym artykule możesz przeczytać o plusach i minusach pracy w gastronomii.

Wiedzieć czego się chce

Warto sobie uzmysłowić, że jednoczesna nauka i odbywanie stażu zgodnego z kierunkiem studiów przynosi wiele korzyści. Możemy dzięki temu upewnić się, że wybraliśmy właściwy zawód. Jeśli pracodawca będzie zadowolony ze sposobu, w jaki zostały wykonane powierzone studentowi obowiązki, może zaproponować mu podpisanie umowy o pracę. Proces poszukiwania pracy warto rozpocząć o zrewidowania dokumentów aplikacyjnych. Pamiętajmy, żeby CV było wiarygodne i zgodne ze stanem faktycznym. Informacje w nim zawarte zostaną zweryfikowane i jeśli były nieprawdziwie, szansa na pracę zostanie utracona. Szukanie zatrudnienia nie jest zadaniem prostym. Ale dzięki cierpliwości i zaangażowaniu z pewnością zakończy się sukcesem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here