Stany chorobowe organizmu często objawiają się wizualnie na naszej skórze, stąd jej obserwacja może nam wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia. Zaczynając od wyprysków czy zaczerwienień na wysypkach kończąc, możemy się z nich wiele dowiedzieć o naszej diecie czy przebytych chorobach.
Pokrzywka – czego jest objawem? Może ona wystąpić na całym ciele. Najdokuczliwsze w niej jest uciążliwe swędzenie na całym jej obszarze. Charakteryzuje ją także zaczerwienie i różnej wielkości bąble na skórze. Pokrzywka może wystąpić w efekcie kontaktu z alergenem różnego rodzaju jako reakcja skórna. Może także pojawić się po spożyciu alergenu. Taka sytuacja może nastąpić od razu po jego spożyciu albo po jakimś czasie, dlatego nie należy obszaru poszukiwań winnej substancji ograniczać do ostatnich paru godzin, ale lepiej szukać nawet do 24 godzin wstecz.
Kiedy zapytamy siebie, pokrzywka – czego jest objawem? Przede wszystkim możemy ją skojarzyć z oparzeniem ciała właśnie przez pokrzywę, która rośnie niejednokrotnie przy drogach lub trasach spacerowych. Łatwo dzięki temu skojarzeniu stwierdzić, jak wizualnie objawia się pokrzywka na ciele, ale także każdy zna uczucie, które towarzyszy takiemu oparzeniu pokrzywą. Jest to ważne ze względu na określenie, w szczególności u dzieci, z jakiego rodzaju objawem skórnym mamy do czynienia. W dzisiejszych czasach często rodzice dzwonią do pediatry prowadzącego ich dziecko, jeszcze zanim pojawią się w jego gabinecie. Mogą wtedy dokładnie opisać, co dolega ich córce czy synowi i zapytać: pokrzywka – czego jest objawem? Lekarz jest wtedy w stanie nawet przez telefon zalecić pierwsze kroki, które można podjąć, aby ukoić objawy. Ważne jest jednak przede wszystkim ustalenie przyczyny takiego stanu naszej skóry.
Należy pamiętać, aby jednocześnie nie ignorować wystąpienia zmian skórnych, ale także z drugiej strony ich nie demonizować. Jeżeli objawy się nie nasilają, możemy szukać przyczyny w czynniku zewnętrznym i jego ustalenie jest kluczowe, aby zapobiec wystąpieniu pokrzywki w przyszłości.