Płyny do soczewek

Korzystanie ze soczewek kontaktowych rodzi konieczność dbania o bezpieczeństwo ich używania. Wiąże się to z ich codziennym czyszczeniem w celu zapobiegania infekcjom oka oraz usuwaniu osadów białkowych i mikroorganizmów, które podczas noszenia w ciągu dnia gromadzą się na powierzchni. W tym celu stosuje się specjalne płyny do soczewek, wykorzystywane nie tylko do przemywania szkieł kontaktowych, ale także do ich przechowywania podczas snu. Czym się charakteryzują i jak wybrać właściwy płyn do soczewek?

Pielęgnacja szkieł kontaktowych – czyli po co płyn do soczewek?

Nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji szkieł kontaktowych jest płyn do soczewek. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są soczewki jednodniowe, które ze względu na zaledwie kilkugodzinny tryb użytkowania nie wymagają przechowywania w ciągu nocy. Rola jaką odgrywają płyny do soczewek jest ogromna, bowiem pozwalają one na usunięcie co najmniej 90% bakterii, zapewniają skuteczną i bezpieczną dezynfekcję soczewki, a tym samym w dużej mierze eliminują zagrożenia wystąpienia infekcji, zakażeń i innych chorób oka. Płyn do soczewek działa ponadto odświeżająco i pielęgnacyjnie, przedłuża ich trwałość i sprawia, że szkło kontaktowe nie podrażnia oka, ani nie powoduje uczucia dyskomfortu.

Jakie są rodzaje płynów do soczewek?

Zasadniczo wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płynów do soczewek, jednostopniowe i dwustopniowe. To który z nich wybrać uzależnione jest przede wszystkim od typu soczewek jakich używamy, miękkich lub twardych. Szkła hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe należą do grupy soczewek miękkich i w ich wypadku świetnie sprawdzają się płyny jednostopniowe, inaczej wielofunkcyjne, które ze względu na skład mogą być używane zarówno do mycia, jak i przechowywania szkieł kontaktowych. Płyny do soczewek dwustopniowe są z kolei dedykowane soczewkom twardym. W tym wypadku należy zaopatrzyć się osobno w jeden płyn do czyszczenia i drugi do przechowywania.

Płyn do soczewek – jak używać?

Wszystkie soczewki przeznaczone do noszenia w trybie innym niż jednodniowym wymagają codziennej pielęgnacji i dezynfekcji. Jak powinna ona wyglądać? Wieczorem należy dokładnie umyć ręce i za pomocą specjalnej pęsety lub palców wyjąć soczewkę z oka. Następnie umieścić soczewkę na dłoni, zaaplikować kilka kropel płynu do soczewek i delikatnie, uważając aby jej nie uszkodzić, chwilę potrzeć w celu jej umycia. Tak przygotowane szkiełko wsadzić do uprzednio przygotowanego, czystego i wypełnionego płynem do soczewek pojemniczka. Ilość produktu musi wystarczać do całkowitego pokrycia powierzchni soczewki. Ten sam płyn nie może  być używany wielokrotnie, gdyż po pierwszym użyciu zawiera on już w sobie mikroorganizmy, bakterie i osady zdjęte z soczewki, musi więc być wymieniany codziennie. Pod żadnym pozorem nie wolno też zastępować go zwykłą wodą, wodą mineralną, solą fizjologiczną, ani niczym innym. Płyny do soczewek składają się z konkretnej receptury i żaden inny produkt nie jest w stanie spełniać tej samej funkcji.

Co jeszcze warto wiedzieć o płynu do soczewek?

Korzystając na co dzień z płynów do soczewek warto zapamiętać kilka zasad i podstawowych wytycznych, które gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania. Przede wszystkim należy dbać o sterylność produktu, niedopuszczalne jest więc przelewanie go do innych pojemniczków, dotykanie zakończenia butelki palcami lub pozostawianie płynu do soczewek bez zamknięcia. Pudełeczko do przechowywania szkieł należy także codziennie opróżniać i czyścić za pomocą niewielkiej ilości płynu, w celu usunięcia z niego resztek osadów i bakterii. Umyty i zdezynfekowany pojemniczek powinien pozostać otwarty aż do całkowitego wyschnięcia.Nigdy nie wolno również dzielić go z innymi osobami. Ponadto warto zwracać uwagę  na datę ważności płynu, używanie przeterminowanego produktu może być niebezpieczne dla oka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here