Owocowe Femme Fatale: czyli 10 rzeczy których nie wiedziałeś o Bakłażanie

Gdyby Psianka Podłużna (znana pod nazwami zwyczajowymi bakłażan lub oberżyna) była kobietą na pewno wzbudzałaby wiele emocji. Na co dzień uwodzi szlachetnym fioletem, a w nowych odmianach paletą żółtozieloną lub białą. Jest spokrewniona z Jagodą. Ma klasyczną figurę z zarysowaną wąską talią i szerokimi biodrami. Nie bez przyczyny zwana jest więc miłosną gruszką. W wersji raw (na surowo) jej smak zdecydowanie odbiega od owocowego rodzeństwa – jest lekko gorzkawy i cierpki. Oberżyna kocha opalać się na gorącym grillu lub w piecu, koniecznie z dużą ilością oleju. Nie lubi marznąć – trzymaj ją więc z daleka od lodówki. Temperatura i odpowiednie traktowanie powodują, że ginie jej cierpki posmak. Wtedy oddaje co ma w sobie najcenniejszego – połączenie cukiniowo-grzybowego smaku wydobywanego aromatycznie z każdym kęsem. Bakłażan jest niezastąpionym dodatkiem do Ajvaru, Musaki czy Ratatouille. Podając swoim gościom ten wykwintny owoc zaskocz ich przywołując kilka ciekawostek.

10 rzeczy których twoi goście nie wiedzą na temat Bakłażana:

1. Bakłażan tylko udaje warzywo. W rzeczywistości jest owocem, a konkretnie jeżyną o korzeniach wywodzących się z Indii.
2. Jedzenie oberżyny ma przedłużyć życie. Zawiera bowiem dużo żelaza, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i błonnika, sporo witaminy C, PP, witaminy z grupy B, oraz kwasu foliowego. Mieszkańcy Bliskiego Wschodu wierzą, że ze względu na cenne wartości odżywcze, jedzenie bakłażanów gwarantuje długie życie.
3. Bakłażany to naturalny doping dla mózgu. Zawierają składniki o nazwie nasunin. Jest to związek z grupy antyoksydantów, który ma silne właściwości przeciwutleniające. Chroni on mózg przed wolnymi rodnikami.
4. Oberżyna wspiera odchudzanie. Zawiera bowiem niewielką ilość kalorii (24 kcal na 100g) oraz minimalną ilość tłuszczu (0, 2g na 100g)
5. Bakłażan składa się z wody w 95%.
6. Im większa odmiana tym bardziej wyraźny staje się gorzkawy smak owocu.
7. Bakłażan to owocowa gąbka. W przypadku smażenia należy pamiętać, że najlepiej skropić go oliwą i przyrządzać na suchej patelni. Obróbka termiczna w głębokim, rozgrzanym oleju powoduje, że wypije on cały tłuszcz stając się bombą kaloryczną. Posolony, wchłonie jeszcze mniej tłuszczu.
8. Ziemniak, pomidor, bakłażan, papryka, owoce goji należą do wspólnej rodziny: psiankowatych.
9. Chiny produkują ponad 28 milionów ton tego owocu rocznie.
10. Bakłażan jest niezastąpionym dodatkiem do Ajwaru, Musaki czy Ratatouille gdzie stanowi silne wsparcie smakowe dla pozostałych składników. Jego smak nie jest dominujący. Żeby wydobyć czysty smak oberżyny najlepiej pokroić ją w plastry, skropić oliwą i położyć na rozgrzanym grillu bez konieczności zdejmowania skórki. To takie proste!

Niezawodny i prosty przepis na Ajvar (doskonały do mięs, kanapek, serów).

Składniki:
• 10 czerwonych papryk
• 1 mała ostra papryka (ewentualnie suszona)
• 2 średnie bakłażany
• Oliwa z oliwek, najlepiej z pierwszego tłoczenia
• Ocet winny (1-2 łyżki)
• 1 ząbek czosnku
• Cukier (ewentualnie syrop z agawy, ksylitol lub miód), sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie:

1. Rozgrzać piekarnik do 200 stopni.
2. Przygotować warzywa:
• Bakłażana pokroić w grube plastry;
• Papryki pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne.
• Ostrą paprykę przeciąć na pół, usunąć nasiona.
• Warzywa posmarować olejem, ułożyć na blasze i posypać solą (papryki skórką do góry).
3. Piec około 30 minut;
4. Papryki obrać ze skórki (niekoniecznie)
5. Wszystko przełożyć do większej miski wraz z czosnkiem i resztą przypraw,
6. Zblendować, doprawić do smaku solą, pieprzem i octem;
7. Pozostawić do wystygnięcia

Smacznego!

http://www.duzohumoru.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHistoria i statystyki linii metra
Następny artykułwodaa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here