Oleje silnikowe

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu nie jest już uważane za luksus, ale raczej za konieczne narzędzie do przemieszczania się z punktu A do punktu B.
O dobry stan techniczny samochodu warto zadbać, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Niezbędne minimum dbania o formę naszego auta narzucają nam przepisy – obowiązkiem jest regularne wykonywanie przeglądów, bez tego samochód nie może poruszać się po drogach.
Ale czy mając w papiery wbite wszystkie potrzebne pieczątki dokumentujące przeglądy, możemy uważać że kwestia sprawnego działania naszego pojazdu została już załatwiona i nie należy sobie tym zaprzątać głowy.
Prawdopodobnie wielu kierowców tak myśli i użytkuje swoje pojazdy nie mając chociażby podstawowej wiedzy o tym co robić, a czego unikać, żeby dłużej cieszyć się sprawnym samochodem.
Kluczowym elementem jest wiedza (a raczej podstawowe wiadomości) o oleju silnikowym.
Olej jest potrzebny, żeby zapewnić właściwą pracę silnika. Zwykle mechanicy na przeglądach wymieniają olej – spuszczają ten stary i zużyty i nalewają nowy. To wystarcza na długi czas, ale warto wiedzieć jak postąpić, jeśli zajdzie konieczność uzupełnienia oleju silnikowego we własnym zakresie.
Nasuwa się tutaj pytanie – czy można mieszać oleje silnikowe? Czy jeżeli mamy w silniku olej danego producenta to czy możemy dolać dowolnie inny, dostępny w danej chwili na np.: stacji benzynowej? Odpowiedź brzmi i tak i nie.
Właściciele samochodów z większym przebiegiem (od 200 tys.km) często są przekonani, że mogą dolewać dowolny olej i wszystko będzie w porządku. To jest groźny mit. Silniki są niezwykle wrażliwe na rodzaj środka smarownego i nie ma tu znaczenia ile ten silnik już zrobił kilometrów. Warto sobie też uświadomić ile kosztuje naprawa uszkodzonego silnika – to już nie są setki ani tysiące, ale dziesiątki tysięcy złotych.
Nie jest też tak, że raz wlany olej musi być uzupełniany tylko identycznym. Może to być olej innego producenta, natomiast ważne są jego parametry. Ta samą lepkość i klasa jakościowa wystarczą, by można bezpiecznie olej dolać.
Bezpiecznych podróży.

http://www.czasabsolwenta.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwulacja po okresie
Następny artykułManicure hybrydowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here