Jeśli dobór biżuterii do garderoby sprawia Ci trudność, mam dla Ciebie uniwersalną wskazówkę: jeśli nie wybierasz się w plener, na plażę, piknik lub przejażdżkę konno, możesz śmiało założyć perły. Jackie Kennedy mawiała, iż są one „zawsze odpowiednie” i nie ma w tym zbytniej przesady. W przeciwieństwie do brylantów czy innych kolorowych kamieni szlachetnych, których noszenie w godzinach przedpołudniowych jest przejawem złego smaku, perłowy naszyjnik możesz ubrać o dowolnej porze. I prawie do każdego stroju. Zaznaczmy jednak: biżuterię z pereł, a nie ich imitacji. Sznury plastikowych koralików zepsują większość eleganckich strojów.
Jaka długość sznura?
Długi czy krótki? Przy samej szyi, czy poniżej biustu? Dobierając naszyjnik z pereł zastanów się które części Twojego ciała chciałabyś podkreślić blaskiem kamieni szlachetnych. Masz piękną szyję? Znakomicie uwypukli ją krótki sznur. Jeśli jednak nie należy ona do Twoich atutów, zdecyduj się na większą długość.
Z reguły dłuższe naszyjniki zakładamy na bardziej uroczyste okazje, ale nie przesadzaj z długością, jeśli nie należysz do osób wysokich. Jeśli masz wątpliwości, to zawsze bezpiecznym wyborem będzie klasyczna długość 45-50 centymetrów. Wybierz tę dłuższą, jeśli Twoja szyja nie należy do najszczuplejszych.
Jaka wielkość kamieni?
Jeśli jesteś bardzo młodą lub drobną osobą, możesz pozwolić sobie na małe perełki. Im bardziej odbiegasz od tego opisu, tym bardziej powinnaś poszukać naszyjnika z większych pereł. W przypadku niektórych gatunków tych kamieni nie zawsze dostępny będzie każdy rozmiar – jeśli marzą Ci się perły tahitańskie, trudno będzie znaleźć sznury kamieni drobniejszych.
Jaki kolor?
Klasyką jest oczywiście biel i to bezpieczny wybór dla każdego. Kolor złoty zarezerwowany jest dla osób o ciemnej karnacji. Pozostałe barwy dobieraj do kolorystyki stroju, unikaj jednak klejnotów barwionych, szczególnie jeśli efekt modyfikacji oryginalnego koloru nie wygląda naturalnie. Założenie sztucznie barwionych pereł w takim przypadku nie będzie się wiele różniło od ubrania ich imitacji.
Jaki gatunek?
Na rynku można spotkać naszyjniki z pereł słodkowodnych oraz morskich. Te pierwsze są dużo tańsze i stanowią podstawę oferty sklepowej. Ich naturalne barwy to biel i kolory pastelowe, te czarne to kamienie barwione. Perełki słodkowodne rzadko są okrągłe, zazwyczaj znajdziesz wśród nich takie kształty, jak owal, gruszka czy guzik. Okrągłych egzemplarzy szukaj przede wszystkim wśród klejnotów morskich – jasnych Akoya i ciemnych pereł tahitańskich. Gatunki te są jednak dużo droższe i rzadko dostępne w naszych sklepach jubilerskich.
Na co zwracać uwagę?
Na rynku znajdziesz dużą ofertę naszyjników z pereł w cenach od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skąd się biorą tak duże różnice? Cena będzie zależała od gatunku kamieni, ich wielkości oraz jakości, przy czym to jakość pereł będzie miała znaczenie kluczowe. Czy zatem za niewielkie pieniądze można kupić ładny naszyjnik? Można. Zdradzimy Ci sekret, który jest kluczem do sukcesu: kupując perły zwracaj uwagę na ich połysk. Blask biżuterii to pierwsza cecha, na którą zwracamy uwagę na co dzień, jednak bardzo często zapominamy o tym kupując perły. A mogą być one nieokrągłe, nawet z defektami, jednak jeśli będą miały piękny połysk, większość ludzi będzie skłonnych uznać je za piękniejsze i bardziej wartościowe.
Jeśli marzą Ci się perły morskie, a Twój budżet nie pozwala na kupno klejnotów wysokiej jakości, możesz rozważyć ich barokową odmianę, czyli kamienie o mniej regularnym kształcie. W ten sposób obniżysz cenę nawet dziesięciokrotnie, a przy wysokim połysku pereł ich uroda zachwyci każdego niezależnie od kształtu. Sznur pierścieniowych pereł tahitańskich znajdziesz w jeszcze niższej cenie – kamienie o dużej liczbie pierścieniowych skaz na powierzchni należą do najtańszych. To dość oryginalna forma, najczęściej niezbyt urodziwa, choć czasem można znaleźć piękne egzemplarze.
Nie zamykaj się zatem na żaden wybór, nigdy jednak nie rezygnuj z połysku. To klucz do dobrego zakupu. I do pięknego urozmaicenia każdej kreacji.