Mięśniak macicy – rodzaje i metody leczenia
Mięśniaki macicy są łagodnymi guzami mięśni gładkich macicy. Większość kobiet nie ma żadnych objawów, podczas gdy inne mogą mieć bolesne lub ciężkie okresy. Jeśli są wystarczająco duże, mogą naciskać na pęcherz, powodując częste oddawanie moczu. Mogą również powodować ból podczas seksu lub bólu pleców. Czasami, mięśniaki mogą utrudniać zajście w ciążę, chociaż jest to rzadkie.
Wzrost i lokalizacja są głównymi czynnikami, które określają, czy mięśniak prowadzi do objawów i problemów. Małe guzy mogą być objawowe, jeśli znajdują się w jamie macicy, podczas gdy duże na zewnątrz macicy mogą pozostać niezauważone. Różne lokalizacje są klasyfikowane w następujący sposób:
śródstopniowe mięśniaki macicy znajdują się w mięśniowej ścianie macicy i są najczęstszym typem. O ile nie są duże, mogą być bezobjawowe. Śródstopniowe mięśniaki macicy zaczynają się jak małe guzki w mięśniowej ścianie macicy.
Mięśniaki śródbłonka znajdują się na powierzchni macicy. Mogą również wyrastać na zewnątrz z powierzchni i pozostać przyczepione przez mały kawałek tkanki, a następnie nazywane są mięśniakami uszypułowanymi. Te szypułkowe wzrosty mogą faktycznie odłączyć się od macicy, aby stać się pasożytniczym mięśniakiem.
Mięśniaki błony śluzowej znajdują się w mięśniu pod endometrium macicy i zniekształcają jamę macicy, nawet niewielkie zmiany w tym miejscu mogą prowadzić do krwawienia i niepłodności. Uszypułowane zmiany wewnątrz jamy ustnej określane są jako śródbłonkowe włókniaki i mogą przechodzić przez szyjkę macicy.
Mięśniaki macicy znajdują się w ścianie szyjki macicy. Rzadko mięśniaki występują w strukturach podtrzymujących (więzadło okrągłe, więzadło szerokie lub więzadło maciczno-prętowe) macicy, która również zawiera mięśnie gładkie.
Większość mięśniaków macicy nie wymaga leczenia, chyba że powodują objawy. Po menopauzie, mięśniaki kurczą się i to jest niezwykłe, że powodują problemy. Objawowe włókniaki macicy można leczyć za pomocą: leków kontrolujących objawy, ultrasonograficznego niszczenia mięśni, miomektomii lub ablacji częstotliwością radiową, poprzez usunięcie macicy czy embolizację tętnicy macicznej.

http://bio-amore.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here