Paracetamol a karmienie piersią
Paracetamol jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Badania wykazały, że lek ten nie wpływa na proces laktacji. Choć przenika do mleka matki to w tak małej ilość, że nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Karmiąc piersią należy jednak zawsze pamiętać o konsultacji z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Warto też synchronizować czas przyjmowania leku z porą karmienia piersią. Najlepiej paracetamol przyjmować tuż po karmieniu.
Zalecenia dla karmiącej mamy – co można pić?
Karmiąca mam powinna pamiętać o odpowiedniej diecie, bo ta ma bezpośredni wpływ na zdrowie maluszka. Istotne jest też co pije i w jakich ilościach. Otóż powinna wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Najzdrowsza jest oczywiście niegazowana woda, którą można pić w każdej ilości. Warto również pomyśleć o sokach warzywnych i owocowych. Z pewnością należny ograniczyć mocną kawę czy herbatę. Napoje typu cola są niezalecane, ponieważ duża ilość kofeiny w nich zawarta, przenika do pokarmu, co może powodować niepokój u dziecka, nadmierne pobudzenie, a w konsekwencji problemy z zasypianiem.
Odchudzanie podczas karmienia piersią – Czy to dobry pomysł?
Karmiąc dziecko piersią, należy pamiętać o właściwym odżywianiu, ponieważ wszytko co mama zje trafia do dziecka. A zatem w tym okresie nie są wskazane żadne diety odchudzające. Wręcz przeciwnie, należy dbać o różnorodność diety, przy czym nie ma potrzeby jedzenia za dwoje. Poza tym przy zdrowym i racjonalnym odżywianiu, kobiety karmiące łatwo tracą zbędne kilogramy, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne u nich wzrasta, by wyprodukować wysokiej jakości mleko.