Wychodzisz od lekarza i zastanawiasz się co znaczy słowo jonogram? Albo się nie dopytałeś, bo głupio było zapytać, albo po prostu zlecił badanie nie wyjaśniając po co? Powodów można znaleźć wiele, jednak nadal w głowie kołacze pytanie, co to jest jonogram. Po co owe badanie w ogóle wykonywać? Po prostu jest to zbiór elektrolitów. Elektrolity są to pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W skład jonogramu wchodzą (w nawiasie normy) następujące pierwiastki: sód (136-145 mmol/l), potas (3,5-5,1 mmol/l), chlorki (95-105 mmol/l), wapń (2,1-2,6 mmol/l), magnez (0,8-1,0 mmol/l) oraz
fosforany (0,81-1,62 mmol/l u dorosłych oraz 1,3-2,26 mmol/l u dzieci).
Jonogram jest badaniem wykonywanym podczas poboru krwi w prawie każdym laboratorium. Badanie jest refundowane, jednak czasem spora grupa osób korzystających z prywatnej części służby zdrowia musi zapłacić za badanie. Koszt badania waha się w granicach rzędu kilkudziesięciu złotych, w zależności od miasta, laboratorium.
Jonogram jest badaniem powszechnym w ocenie leczenia m.in. nadciśnienia tętniczego, choroby nerek, wątroby.
Częstymi objawami do zlecenia badania są: nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, obrzęk kończyn dolnych czy zaburzenia rytmu serca, osłabienie, zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, silne biegunki i wymioty, podejrzenie chorób metabolicznych. Są to oczywiście jedne z wielu sytuacji w jakich lekarz pierwszego kontaktu może zaproponować zestaw badań.
Zarówno nadmiar jak i niedobór mogą mieć niebezpieczne skutki dla zdrowia.
Po odebraniu wyników dowiadujemy się czy nasz organizm zmaga się z nadmiarem czy niedoborem pierwiastków, a może wszystko w normie. Często spotykana u Polaków suplementacja witamin niekorzystnie wpływa na nadmiar elektrolitów. Warto się zastanowić czy w ogóle jest sens faszerować się tonami cudownych specyfików, może warto zwrócić uwagę na własną dietę. Pamiętajmy o owocach, warzywach, zbożach. Często to co zdrowe znajduje się w zasięgu ręki, nie zawsze szczęścia trzeba szukać w aptece.

https://www.zdrowie.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here