perfumy
fot. pexels.com

Perfumy, z dokładniej ich zapachy są tworzone w oparciu o trzy główne nuty zapachowe. Są to kolejno nuta głowy, nuta serca, a także nuta głębi. To właśnie wtedy, gdy nasz zmysł węchu spotka się z konkretną z nut ocenia dany zapach perfum, jako taki, który się nam podoba lub nie. Dowiedz się, jak działają te nuty zapachowe i w jaki sposób sprawiają to, że dane perfumy Ci się podobają lub też nie.

Zobacz też: https://www.citeam.pl/perfumy-niszowe-co-jest-w-nich-szczegolnego-czy-mozesz-o-nich-nie-myslec/

Każda nuta zapachowa ma znaczenie na innym etapie

Nuty zapachowe w perfumach są głównie trzy i jak zostało wyżej wspomniane są to kolejno nuty głowy, serca i głębi. Każda z nich jest niezmiernie ważna i ma wpływ na efekt końcowy, czyli czy perfumy spodobają się odbiorcy Dodatkowo każda z nut działa na innym etapie oceny zapachu i może być tak, że nuta głowy sprawi, że perfumy wydadzą się jako nieatrakcyjne. Jednak np. w późniejszym etapie zadziała inna nuta i sprawi, że klient przekona się do zapachu. Wykorzystanie opracowanych nut zapachowych to nie tylko drobny trik marketingowy, ale też strategia, która pozwala uzyskać trwałe zapachy. Dzięki rozmaitości nut zapachowych, które działają na różnych etapach, perfumy są trwalsze.

Nuty zapachowe w perfumach

  • Nuta głowy – ta nuta jest odpowiedzialna za pierwsze wrażenie o perfumach, ponieważ to ją klient wyczuwa jako pierwszą. Właśnie z tego względu jest ona kluczowa. Nuta głowy cechuje się ogromną intensywnością na samym początku, czyli zaraz po psiknięciu, ale z czasem łagodnieje i staje się subtelniejsza. Nuta głowy w perfumach jest wyczuwalna do około 30 minut i tworzy się ją na bazie owoców.
  • Nuta serca – ta nuta nakłada się na powyższą i jest wyczuwalna około 10 minut po psiknięciu perfum. Jest to zapach subtelniejszy od nuty głowy, ale nadal bardzo konkretny. Tę nutę tworzy się z akordów korzennych i kwiatowych. Stanowi ona połączenie pomiędzy nutą głowy i głębi; utrzymuje się około kilka godzin.
  • Nuta głębi, a inaczej nuta bazy jest wyczuwalna jako ostatnia, po około 20 minutach. To tzw. nuta kluczowa, która decyduje o kompletnym zapachu perfum i nadaje im odpowiedniej woni.  Nuta głębi ma wpływ na trwałość zapachu i często składa się z takich składników jak np. cybet, piżmo, ambra, wanilia, przyprawy drzewne czy korzenne.

Przeczytaj też: https://www.zouza.pl/do-kogo-pasuje-czerwony-kolor-na-ubraniach/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here