Jaką piankę windsurfingową kupić, aby spełniła nasze oczekiwania?

Uprawiając sporty wodne, musimy dbać o zabezpieczenie się przed wychłodzeniem i wszelkimi wypadkami. Staje się to jeszcze istotniejsze, gdy wybieramy się nad wodę poza okresem wakacyjnym. Jednak jak wybrać kombinezon, czy piankę, by spełniła nasze oczekiwania?

Na szczęście, od strony technicznej sam wybór będzie całkiem prosty. Wystarczy przy kupnie zwrócić uwagę na parę cech, a nie będziemy mieli na co narzekać. Wpierw jednak zacznijmy od podstaw.

Pianka, windsurfing i morze

Uprawiając sporty wodne, nie ważne czy windsurfing, kitesurfing, czy jakikolwiek inny, nie raz wpadniemy do zimnej wody. Z tego też powodu niezwykle ważna jest odpowiednia pianka windsurfingowa, spełniająca funkcję naszej drugiej skóry. Jednak czym ona tak naprawdę jest?

Piankowy kombinezon to strój wykonany najczęściej z neoprenu, lub podobnego materiału. Jego podstawową funkcją jest ochrona przed nadmiernym wychłodzeniem i szokiem termicznym. A dodatkowo doskonale podkreśla figurę.

Wybór pianki do windsurfingu

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych pianek. Tak bogaty wybór z pewnością zmieni proste zakupy w wyzwanie. Na szczęście wystarczy odrobina wiedzy, by pozbyć się nadmiaru rozterek.

W pierwszej kolejności dzielimy pianki windsurfingowe na dwa rodzaje: mokre i półsuche. Ten pierwszy rodzaj szybko nasiąka wodą, w efekcie czego nadaje się głównie na ciepłe lato. Ochroni nas przed zimnymi podmuchami wiatru, albo hipotermią po nagłym wpadnięciu do wody, ale niewiele więcej zdziała.

Pianka windsurfing półsucha stanowi nieco droższy wybór, charakteryzuje się jednak większą szczelnością niż pianki mokre. Wolniej nasiąka wodą, co sprawia że skuteczniej zatrzymuje ciepło. Jeśli mamy zamiar uprawiać sporty wodne poza sezonem letnim jest to odpowiedni wybór dla nas.

Istnieje również trzeci rodzaj – kombinezony suche – jednak są to specjalistyczne stroje dla nurków, dlatego nie będziemy ich tutaj omawiać.

Podziały jednak jeszcze się nie kończą. Musimy też zdecydować czy potrzebujemy kombinezonu na całe ciało, czy na sam tułów. Wybór długości rękawów i nogawek zależy od okresu i pogody w jakiej mamy zamiar pływać. Im chłodniej, tym większą część ciała chcemy chronić.

Z świeżo nabytą wiedzą możemy już ruszać na zakup naszej nowej pianki windsurfingowej.

Gdzie kupimy kombinezon?

Pianki windsurfingowe sprawdzą się w wielu różnych sytuacjach. Z tego powodu znajdziemy je w niemal każdym sklepie sportowym. Jeśli nie chcemy szukać za daleko, największy wybór mamy zawsze w internecie. W sklepie GoKajak.com z pewnością znajdziemy interesujące nas produkty nie tylko w przypadku gdy interesuje nas pianka, windsurfing, czy kitesurfing, ale ogólnie sporty wodne.

Mając nową piankę, należy ją przetestować. Jednak będąc nad morzem, jeziorem, czy inną wodą, nie zapominajmy o ostrożności. Woda to potężny żywioł, z którym należy się liczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here