Jak wybrać zegarek męski?

Choć niemal każdy nosi obecnie urządzenie zdolne do sprawdzenia czasu w dowolnej strefie czasowej na świecie, naręczne zegarki męskie pozostają niezastąpionym dodatkiem w garderobie niemal każdego mężczyzny. Uznawane za oznakę dobrego gustu, symbol prestiżu lub klasyczne akcesorium, którego nie może zabraknąć na nadgarstku. Zegarków dostępnych na rynku jest jednak tak wiele, jak ich miłośników. Jak wybrać ten odpowiedni?

Bransoleta czy pasek – które rozwiązanie jest lepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór bransolety lub paska decyduje zazwyczaj o przeznaczeniu czasomierza. Zegarki sportowe męskie osadzone są zazwyczaj na pasku gumowym lub silikonowym, zegarki w stylu casual na bransolecie metalowej, a czasomierze formalne, eleganckie – na pasku skórzanym. Nie oznacza to jednak, że zegarek na bransolecie wykonanej z metalu nie sprawdzi się jako dodatek do garnituru, a nawet smokingu. Udowadnia to choćby James Bond, którego czasomierz typu diver (Rolex Submariner) doskonale prezentuje się zarówno w stylizacji z koszulką polo, jak i u mankietu pełnego smokingu.

O ile wybór paska lub bransolety jest kwestią etykiety oraz (w pewnym stopniu) gustu, mocowania zegarka różnią się między sobą właściwościami. Bransolety, w szczególności wykonane ze stali nierdzewnej cechują się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Możliwości regulacji ich długości są jednak ograniczone, a dopasowanie szerokości bransolety stanowi nie lada wyzwanie – jeśli nadgarstek jest za gruby lub za chudy, czasomierz może prezentować się nieestetycznie. Zegarki męskie na pasku silikonowym, czyli modele sportowe, to najwygodniejsze z dostępnych czasomierzy. Zegarki sportowe męskie nie należą jednak do najbardziej eleganckich, dlatego sprawdzą się jedynie w wybranych sytuacjach. Za najbardziej uniwersalną z propozycji uznawane są czasomierze na pasku skórzanym – łączą one elegancję, wygodę i wzornictwo, które doskonale sprawdzi się zarówno w sytuacjach formalnych, jak i casualowych.

Na co zwracać uwagę wybierając zegarek?

Najważniejszym elementem czasomierza jest, rzecz jasna, mechanizm. Nazywane przez miłośników zegarków “duszą” lub “sercem”, mechanizmy wprawiający wskazówki w ruch można podzielić na dwa rodzaje – kwarcowe i mechaniczne. Zegarki męskie napędzane mechanizmem kwarcowym (na baterię) charakteryzują się wysoką precyzją i niskim kosztem utrzymania. Baterię można zakupić i wymienić u każdego zegarmistrza. Rzadziej spotykane, za to bardziej szlachetne, mechaniczne zegarki męskie to czasomierze napędzane w tradycyjny sposób, czyli za pomocą skomplikowanego mechanizmu sprężynowego, to prawdziwe okazy. Niemal każdy mężczyzna zorientowany w świecie zegarków posiada (lub chciałby posiadać) przynajmniej jeden zegarek mechaniczny. Czasomierz tego typu wymaga jednak regularnej konserwacji i codziennego nakręcania, by zachować pełną funkcjonalność.

Tanie zegarki – poligon doświadczalny stylu

Wbrew powszechnej opinii, noszenie tanich zegarków nie jest powodem do wstydu (pod warunkiem, że zegarek męski nie został ozdobiony podrobionym logo). Noszenie zegarka przez kilka dni w ramach “przymiarki” to najlepszy sposób na świadome podjęcie decyzji o zakupie drogiego oryginału. Mnogość fasonów zegarków męskich, zarówno najpopularniejszych, jak i mniejszych producentów, sprawia, że poznanie własnego gustu i predyspozycji jest dziś niemal konieczne. Szczególnie w świecie zegarków męskich, które opisywać można setkami słów, wśród których nieczęsto figuruje określenie “przystępne cenowo”.

Artykuł partnera.