Jak wybrać sprzęt na camping? Plecaki, namioty i inne.

Wybór sprzętu na camping zazwyczaj przesądza o sukcesie całego wyjazdu – odpowiednio wybrany plecak pozwoli na dłuższe wędrówki, a celny dobór namiotu sprawi, że będziecie odpowiednio wypoczęci i wyspani po każdej nocy, a swoje obozowisko będziecie mogli rozbić dokładnie tam, gdzie chcecie. Dzięki sprzętowi od Regatta Great Outdoors jedynym ograniczeniem dla Waszego wyjazdu na camping będzie wasza wyobraźnia – a nie plecak, karimata, namiot czy śpiwór! Przeczytajcie artykuł, w którym pomożemy Wam wybrać odpowiednie zaopatrzenie dla Waszych celów.

Jak przygotować się na wycieczkę campingową? Wybierając odpowiedni plecak, namiot i inny sprzęt.

To jeden z przykładów, kiedy możemy zdradzić myśl artykułu już na samym początku. Dobór odpowiedniego sprzętu, jak plecak czy namiot może bardzo mocno przesądzić o zabawie, jaką będziecie czerpali ze swojego kempingowego wyjazdu, niezależnie, czy planujecie wyjazd za granicę, czy zdecydowaliście się na camping w kraju – choć oczywiście w tym drugim przypadku dokupienie sprzętu może okazać się prostsze. Nie zakładajmy jednak, że będzie to konieczne – uważamy, że najlepiej od samego początku odpowiednio się przygotować, oczywiście biorąc pod uwagę dopasowanie sprzętu i wyposażenie, które planujesz zabrać do miejsca, do którego planujesz przyjechać. Jakie zatem wybrać wyposażenie, żeby wykorzystać w pełni swoją wycieczkę?

Plecaki

Podstawową kwestią przy wyborze plecaka jest wybór takiego wykonanego z trwałych materiałów, żeby nie sprawił żadnej niespodzianki podczas wyjazdu. Z tego powodu odradzamy zakup plecaka w firmie “modowej” – czyli jednym z sieciowych butików z ubraniami popularnych w galeriach handlowych. Takie plecaki zazwyczaj są bardzo urodziwe i “na czasie”, jednak często nie są dobrze wykonane, a ich materiały nie wytrzymują dobrze rzuconych przed nimi wyzwań. Zamki potrafią się blokować lub psuć, a materiał zewnętrznej powłoki takiego plecaka może bardzo szybko przetrzeć się przy dużym załadunku. Znacznie lepszym wyborem będzie plecak trekkingowy z firmy specjalizującej się w outdoorowej odzieży, jak Regatta Great Outdoors. Niezależnie, czy interesują was plecaki męskie, plecaki damskie czy plecaki dziecięce, przekrój oferty takich firm będzie zdecydowanie bardziej zorientowany na dobre sprawowanie w trudnych lub wręcz ekstremalnych warunkach, niż po prostu modny wygląd. Kolejną kwestią jest optymalna wielkość plecaka – z samej zasady odrzucimy to plecaki o pojemności poniżej 40 litrów (często występujące wielkości plecaków to 25 lub 30 litrów). Taki rozmiar może okazać się nieadekwatny jako podstawowy plecak podczas wyprawy – choć oczywiście można wyposażyć się w taki plecak jako zapasowy, podczas kiedy podstawowy zostanie w “bazie wypadowej” (czyli namiocie, ale o tym zaraz!), równie dobrze można po prostu nie dopakować większego plecaka przedmiotami, które wiecie, że nie będą potrzebne – zazwyczaj waga plecaków nie jest duża, a pozwoli to zaoszczędzić trochę środków na inne części podróży. Pojemność 40 litrów powinna spokojnie wystarczyć nawet na większe wypady i wędrówki, a jeżeli wiecie, że potrzebujecie naprawdę dużo przestrzeni, plecak turystyczny o pojemności 50 litrów z pewnością będzie wystarczający. Funkcjonalności oferowane przez takie plecaki, których nie znajdziecie w plecakach nie projektowanych z myślą o wędrówkach i campingu, to na przykład:

 • Wstawki odblaskowe dla bezpieczeństwa
 • Paski z oddychającego materiału
 • Regulowany pas biodrowy oraz pas piersiowy
 • Boczne paski kompresyjne
 • Odpinane pokrowce przeciwdeszczowe
 • Kieszenie na system hydracyjny do plecaka, zwany też bukłakiem
 • Wewnętrzne uchwyty na klucze
 • Boczne siatkowe kieszenie
 • Zintegrowane mocowanie kijków trekkingowych
 • Materiał typu Ripstop
 • Wentylowane konstrukcje pleców

To tylko część udogodnień, jakie możecie znaleźć w plecakach trekkingowych i turystycznych firmy Regatta Great Outdoors, a także często w innych plecakach firm outdoorowych – jednak nie modowych. Z tego powodu gorąco polecamy właśnie taki wybór! Ostatnią ważną (być może najważniejszą!) funkcją takiego plecaka będzie możliwość przypięcia do niego śpiwora lub karimaty.

Obuwie – sandały czy trekkingowe?

Buty trekkingowe to oczywiście świetne rozwiązanie na wycieczki związane z chodzeniem i podróżowaniem po rozmaitym terenie (im ciekawszym, tym lepiej! Zachęcamy tu do eksperymentów) – wysokie buty trekkingowe czy niskie buty turystyczne sprawdzą się w takich warunkach znacznie lepiej, niż popularne “adidasy” – są przyczepne i wytrzymałe, często posiadają systemy ochrony stopy, a dzięki wykonaniu ze specjalnych materiałów, zapobiegają potliwości stopy nawet pomimo grubej konstrukcji buta. Dobrą, choć może niespodziewaną alternatywą dla butów trekkingowych są sandały. Sandały męskie, damskie sandały lub dziecięce sandały to nie tylko lekkie obuwie na plażę – niektóre firmy, jak Regatta Great Outdoors produkują turystyczne sandały wyposażone między innymi w specjalne podeszwy, które zapewniają wysoki komfort i bezpieczeństwo podróży po nierównym terenie jednocześnie pozwalając na przyjemną wentylację stopy. Sandały takie często posiadają także sprytne rozwiązania, jak na przykład specjalne kanaliki odprowadzające wodę. Sandały trekkingowe wyposażone w taką technologię to doskonałe obuwie do pokonywania wzgórz, gór, plaż i wszelkiego innego nie-ulicznego terenu – w przewiewnym komforcie. To tylko jeden z przykładów, jak zdobycze nowoczesnej outdoorowej technologii wspierają rekreację!

Namioty, maty i karimaty

Twój dom to Twoje królestwo – jak wykroić sobie kawałek królestwa w królestwie przyrody? To proste! Wystarczy rozbić namiot. Tutaj również rekomendujemy wyposażenie się w namiot od firmy specjalizującej się w odzieży i sprzęcie typu outdoor, a nie zdecydowanie się na rozwiązanie np. Z supermarketu – szybko okaże się, że jednorazowy zakup dobrego namiotu będzie tańszy, niż wielokrotne zakupy jakichkolwiek innych. Jeżeli nie macie szerokiego doświadczenie w kwestii campingu, najlepiej sprawdzi się dla was namiot samorozkładający się, a jeżeli macie więcej doświadczenia w kempingowych zabiegach, namioty kopułowe lub tunelowe będą świetnym rozwiązaniem – jeżeli podróżujesz w większej grupie, powinieneś skupić się na tych tunelowych, ponieważ mieszczą one większą ilość “mieszkańców” – oraz zapewniają więcej miejsca np. Na plecaki lub sandały. Ostatnim dopełnieniem takiego mieszkanka będzie śpiwór, a jeżeli macie ochotę na bardziej luksusowe warunki, również samopompująca się karimata.

Pakuj sprzęt do plecaka i odkrywaj!

Nie spędzajmy już więcej czasu na debatowaniu, radzeniu i czytaniu – w duchu wypraw, podróży i przygód zdecydowanie bardziej jest działanie! Wobec tego spakuj swój plecak, skompletuj wyposażenie i rzuć się w naturalne objęcia przyrody!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here