Jak wybrać poszetkę do garnituru i krawata?

Poszetka to wyjątkowy element męskiej garderoby, który jest stosowany przede wszystkim po to, aby nadać eleganckim garniturom wyrafinowanego wykończenia. W klasycznej białej formie powinna się ona znaleźć w każdej szafie, jednak panowie coraz częściej sięgają również po odważne, wyraziste wzory i połączenia kolorystyczne, które przyciągają zaciekawiony wzrok. Jednak jak dobrać poszetkę do garnituru i krawata, aby stanowiła nienachalny dodatek, dopełniając tym samym, a nie przerysowując stylizację?

Jaka poszetka pasuje do garnituru?

Nie trzeba ograniczać noszenia ozdobnej poszetki jedynie do wyjątkowych okazji. Będzie ona doskonałym dodatkiem nawet do letniej, lnianej czy sportowej marynarki, tworząc jednocześnie efektowną stylizację. Ponadto nadaje indywidualnego charakteru i często powoduje, że strój staje się zdecydowanie ciekawszy. Należy jednak uważać, ponieważ w przypadku połyskujących, bardzo wzorzystych czy wyrazistych kolorystycznie marynarek poszetka może być zbędną dekoracją, która sprawi, że ubiór okaże się zbyt strojny i wyzywający.

Uniwersalną, a jednocześnie piękną w swej prostocie pozostaje poszetka biała, która będzie rewelacyjnym dodatkiem do klasycznego, czarnego czy granatowego, gładkiego garnituru. Rozświetla ona twarz, a dzięki swojej nienachalnej barwie może być noszona niemalże przy każdej okazji.

Warto zwrócić uwagę na to, aby poszetka do garnituru była odpowiednich wymiarów, dzięki czemu zostanie pięknie wyeksponowana w brustaszy, standardowo wykonuje się je w wymiarach około 32 cm x 32 cm, jednak w zależności od producenta mogą się one różnić.

Poszetka i krawat, czyli sztuka dopasowania

Poszetka

Poszetka jest uzupełnieniem stylizacji, dlatego powinna nawiązywać swoim motywem czy kolorem do innego elementu ubioru, na przykład koszuli, marynarki czy chociażby skarpet. Szczególnie ważne jest jednak, aby korespondowała ona z krawatem, przede wszystkim dlatego, że znajduje się bardzo blisko niego.

Podstawowa i żelazna zasada, której trzeba bezwzględnie przestrzegać, mówi, że poszetka i krawat nie powinny być wykonane z tej samej tkaniny oraz posiadać identycznego wzoru. Przykładowo granatowy, jedwabny krawat w subtelne kropki doskonale współgra w zestawieniu z wzorzystą poszetką z motywem florystycznym w podobnym kolorze.

W przypadku bardzo wzorzystego krawata, który skupia na sobie mnóstwo uwagi, warto postawić na poszetkę w spokojnej kolorystyce na przykład granatu czy burgundu, która podkreśli jego wyjątkowość, nie wprowadzając jednocześnie zamieszania. W sklepach dostępne są również poszetki zachwycające unikalnymi zdobieniami na przykład w orientalne motywy – bez obaw można pokusić się o taką odrobinę szaleństwa, ale najlepiej w zestawieniu z bardziej stonowanym krawatem.

Czy można nosić poszetkę bez krawata? Coraz częściej mężczyźni przełamują się sięgając po takie rozwiązania. Sprawia ono tym samym, że z pozoru nieciekawa marynarka czy koszula mogą zamienić się w niepowtarzalną stylizację, podkreślającą indywidualny charakter właściciela.

Jak składać poszetkę?

poszetki

Poszetkę można złożyć na niezliczoną ilość sposobów, istotne jest jednak, aby ten wybrany był dopasowany do uroczystości, a także reszty stylizacji. Podstawową i najbardziej uniwersalna metodą jest “TV fold”, czyli składanie na pół, a następnie wzdłuż krótszego boku – tak, aby poszetka była ostatecznie takich samych wymiarów jak kieszonka piersiowa.

Nieco bardziej ekstrawaganckim sposobem jest składanie w tzw. rogi, które wystają z brustaszy. Doskonale sprawdzą się do tego poszetki sztywne wykonane na przykład z lnu. W bardzo prosty sposób można również wykonać składanie typu “puff”, które kształtem przypomina małą poduszeczkę, a najlepsze do niego będą poszetki jedwabne.

Sposoby składania poszetki ogranicza jedynie wyobraźnia, zatem z łatwością można stworzyć własną metodę i tym samym nadać oryginalności swojej stylizacji. Poszetka jest zdecydowanie jednym z najciekawszych elementów męskiej garderoby, a dobrana odpowiednio do okazji i stroju może stworzyć niepowtarzalny strój, w którym każdy mężczyzna będzie czuł się doskonale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here