Jak wybrać najlepszy sztormiak?

0
1233

Sezon jachtowy zazwyczaj zaczyna się w Polsce oficjalnie 1 maja i kończy wraz z ostatnimi dniami września. Nie oznacza to jednak, że na naszych wodach nie można znaleźć jachtów również w innych miesiącach, wykraczających poza standardowy sezon. Pływając wiosną lub jesienią, warto pamiętać jednak o pogodzie, która jest wtedy szczególnie dokuczliwa. Z pomocą przychodzi jednak odpowiedni ubranie, które zapewnia solidną ochronę przed wiatrem i deszczem: sztormiak.

Sztormiak – czym właściwie jest?

Sztormiak to określenie używane w stosunku do mocnej kurtki, mającej za zadanie chronić przede wszystkim przed deszczem i wiatrem – czyli przed tymi naturalnymi warunkami, które każdemu żeglarzowi utrudniają poruszanie się po wodach. Jednocześnie sztormiak powinien mieć wszystkie cechy funkcjonalnej kurtki, aby jednocześnie był wygodny, wytrzymały, dobrze chronił swojego właściciela, ale także przedmioty, które będą schowane w kieszeniach.

Sztormiak – czym przede wszystkim powinien się odznaczać?

Najważniejszą cechą sztormiaków jest ich odporność na wiatr i wodę, która przekłada się na możliwość pracy w nich nawet przy najmniej sprzyjających warunkach.

Jednak nie tylko wodoszczelność i wiatroszczelność będą się liczyć w codziennym użytkowaniu. Równie ważny jest mocny materiał wykonania, który sprawia, że takiej kurtce nie straszne są ani warunki atmosferyczne, ani nawet drobne otarcia. Dzięki takiemu wykonaniu raz zakupiony starczy ci na długie lata. Takimi cechami odznaczają się produkty ze sklepu Szopeneria, pochodzące od renomowanych producentów, takich jak ceniona marka Helly Hansen.

Wybierz tak, aby zmieścić warstwy pod spód

Głównym zadaniem sztormiaków nie jest zapewnianie ciepła, tylko ochrona przed deszczem i wodą wlewającą się na pokład. Dlatego powinieneś pamiętać, że jeśli wybierasz się na rejs, musisz być gotowy na różne temperatury. Porywisty wiatr może stanowczo zaniżać odczuwalną temperaturę, a jesienne i wiosenne dni praktycznie zawsze są chłodne. W naszym klimacie nie rzadko nawet lato charakteryzuje się stosunkowo niską temperaturą, zwłaszcza w nocy.

Dlatego, decydując się na zakup sztormiaka, przymierz go i wyobraź sobie, że masz pod niego schować jeszcze bieliznę termoaktywną i środkową warstwę, na przykład polarową bluzę. Dopiero ten, który będzie pasował na cały komplet ubrań, pozostawiając jednocześnie swobodę ruchów, będzie dobrym wyborem.

Przepuszczalność

Sztormiaki są kurtkami wodoszczelnymi, nie znaczy to jednak, iż mają w ogóle nie przepuszczać powietrza. Wręcz przeciwnie, aby uniknąć późniejszej choroby, należy wybrać taki, który będzie posiadał odpowiednią membranę, np. GORE-TEX. Dzięki temu pot i ciepło wytwarzane przez ciało zostaną uwolnione na zewnątrz, co nie tylko podniesie poziom higieny i komfortu, ale również pozwoli uniknąć przeziębienia.

Do kurtki dobierz spodnie!

Spodnie sztormowe często są traktowane po macoszemu, co nie jest najlepszym pomysłem. Pragnąc dobrej ochrony przed deszczem i wiatrem, warto zaopatrzyć się również w nie, dzięki czemu żadne warunki atmosferyczne cię nie zaskoczą. Ponadto, jeśli wybierzesz spodnie o solidnych, wzmocnionych cordurą kolanach, będziesz mógł spokojnie wykonać w nich wszystkie czynności na jachcie. Nawet dłuższe klękanie nie będzie ci już straszne i nie spowoduje dyskomfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here