Jak poprawić kondycję na wiosnę

Miłośnicy żeglarstwa doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest wytrzymałość i siła fizyczna. Zanim na dobre rozpocznie się sezon żeglarski, warto sprawdzić, czy zimowe miesiące nie poczyniły spustoszeń w naszej kondycji. Aby ją odbudować i utrzymać na dobrym poziomie warto zdecydować się na jakąś regularną formę ruchu. Najbardziej naturalne i niewymagające specjalnego sprzętu jest bieganie. Biegać może każdy, niezależnie od wieku, biegać można właściwie wszędzie, jedyne co potrzebne to czas i chęci.

Wybierz buty do biegania

Planując trening, należy w pierwszej kolejności pomyśleć o odpowiednich butach do biegania. W tej kwestii nie opłaca się oszczędzać i biegać w butach noszonych na co dzień albo w trampkach kupionych w hipermarkecie. Solidne buty to inwestycja we własne bezpieczeństwo i zdrowie. Podczas biegu stopy i stawy poddawane są sporym obciążeniom i są narażone  na wstrząsy. W związku z tym trzeba zadbać o odpowiednią amortyzację, zminimalizuje to ryzyko przeciążenia stawów i wiążących się z tym kontuzji. Najlepiej buty biegowe kupić w profesjonalnym sklepie dla biegaczy. Dobrze, aby wybierając odpowiednie buty dostosować je do nawierzchni, po której planujemy biegać najczęściej. Jeżeli większość tras biegowych wiedzie po twardym podłożu, takim jak asfalt, doskonale sprawdzą się buty Asics damskie – dostępne w pastelowych kolorach pasujących do wielu biegowych stylizacji – lub męskie buty Asics męskie – które można kupić w nieco bardziej stonowanych kolorach. Zarówno męskie, jak i damskie buty tej marki są dostosowane do potrzeb biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Znajdą tu dla siebie coś wygodnego zarówno biegacz początkujący, jak i ci, którzy biegają już dłuższy czas.

Zaczynasz biegać, ale po co?

Początkujący biegacze szukają często motywacji do regularnych treningów i niestety dla wielu z nich argument ogólnej poprawy kondycji to za mało. Warto więc pamiętać, że biegacze mają zdrowsze serce, bo w trakcie biegu tłoczy ono większą ilość krwi. Dzięki temu cały mięsień się wzmacnia. Krążąca szybciej krew doskonale dotlenia cały organizm, szybciej usuwa toksyny, co skutkuje na przykład poprawą stanu skóry. Dotleniony mózg to lepsza koncentracja i poprawa zdolności intelektualnych oraz lepsza pamięć. Biegacze szybko spalają kalorie, czyli jest to sport, który zdecydowanie pomaga schudnąć. I to właściwie bez wyrzeczeń, bo im częściej biegamy, tym więcej mamy masy mięśniowej, która lepiej spala kalorie. Nie musimy więc rezygnować z deseru po obiedzie, bo kolejny trening pozwoli nam skutecznie spalić kalorie. Udowodniono też, że podczas biegu spalana jest duża ilość cukru, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy 2 stopnia. Smukła sylwetka i silny organizm to niezły bonus do codziennego treningu.

Bieganie – czy to sport dla każdego?

Najlepsze w bieganiu jest to, że biegać może każdy. Choć z czasem biegacze zaczynają poprawiać swoją technikę, to jednak, aby zacząć biegać, nie trzeba kończyć żadnego kursu. Jest to sport, który można zacząć uprawiać w każdym wieku. Obecnie jest on bardzo popularny wśród ludzi młodych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć truchtać nawet na emeryturze. Zwłaszcza że dobrze dotleniona skóra produkuje więcej kolagenu, co przekłada się na zdecydowanie późniejsze pojawianie się zmarszczek. Ruch poprawia nastrój, odstresowuje, uspokaja i pomaga oderwać się od codzienności. Osoby, które coraz to borykają się z przeziębieniami, często unikają ruchu, a jest to duży błąd. Dzięki bieganiu poprawia się wydolność układu odpornościowego i ogranicza ryzyko występowania chorób. Jeżeli nie ma zdecydowanych medycznych przeciwwskazań, takich jak na przykład problemy z sercem, to bieganie jest idealnym sportem dla każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here