Jak odnowić zniszczone meble?

Nie wszyscy mają świadomość, że w przypadku posiadania zniszczonych mebli, nie ma wcale konieczności dokonywania zakupu nowego kompletu. Warto bowiem wiedzieć jak odnowić zniszczone meble.

Przemalowanie mebla

Przemalowanie jest bardzo dobrym pomysłem w przypadku starszych mebli np. szaf. Należy zdawać sobie sprawę, że zmiana koloru starszego mebla na pastelowy może dodać romantyzmu. Można również zdecydować się na pomalowanie mebla na kilka kolorów. Część osób domalowuje nawet dodatkowe wzory.

Oczyszczenie mebli

Drugim najczęściej stosowanym sposobem jest oczyszczanie starych mebli. Należy jednak mieć świadomość, że oczyszczanie np. starszej szafy będzie miało sens w przypadku bardziej uszkodzonych powłok. Osoby, które zdały sobie już tyle trudu do tego momentu powinny ocenić czy meble właśnie w tym stanie nie będą prezentowały się zdecydowanie najlepiej. W takich sytuacjach wystarczy odpowiednio wybrać zabezpieczenie, może to być wosk lub lakier. Szafy tego typu będą doskonale pasowały nie tylko do skandynawskich wnętrz, ale również eko czy rustykalnych.

Zmiana uchwytów

W niektórych przypadkach do odnowienia mebla np. szafy, która przestała się podobać danej osobie będzie wystarczyła wymiana uchwytów. Oczywiście rekomendowana jest zamiana tego elementu na niebanalny. Mogą to być iny czy skórzane paski. Osoby posiadające zdolności majsterkowania mogą zdecydować się na stworzenie własnego, autorskiego projektu.

Należy przy tym koniecznie pamiętać, by element, który został wybrany na uchwyt do szafy był nie tylko bardzo wytrzymały, ale również była możliwość zamocowania w nim solidnych wkrętów. Spokojnie można do tego wykorzystać nietypowe metalowe odlewy, grube fragmenty okorowanej gałęzi, plastikowe zabawki dziecięce czy drewniane szpulki.

Oklejenie mebla

Następnym rozwiązaniem na odnowienie mebla np. szafy, będzie jej oklejenie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że można nie tylko całą szafę, ale nawet poszczególne jej elementy, okleić bardzo ciekawą i nieszablonową tapetą. Może to być zarówno wycięta czy wydrukowana grafika, jak również materiał.

Ponadto warto wiedzieć, że wykorzystanie takiej samej tapety do oklejania szafy, jaka występuje na ścianie może sprawić, że w danym pomieszczeniu dojdzie do optycznego zniknięcia mebla.

Bardzo ciekawy efekt może dać również użycie identycznego motywu jak na ścianie, jednak przeskalowanego. Doskonałym przykładem może być wykorzystanie na tle kwiecistej tapety na szafie, kilkakrotnie większych kwiatów o takim samym wzorze.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na użycie fototapety. Należy mieć świadomość, że jeżeli biała szafa zostanie oklejona powiększonym, a także rytmicznie powtarzającym się zdjęciem może być świetnym akcentem dla nowoczesnego wnętrza.

Wystarczy najpierw oczyścić powierzchnię danego mebla papierem ściernym, a następnie pomalować go biało farbą do malowania drewna. Kolejnym krokiem będzie już właściwe naklejenie przygotowanego zdecydowanie wcześniej zdjęcia. Na zakończenie wystarczy całość polakierować bezbarwnym lakierem.

http://www.designsekcja.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzukamy pieniędzy.
Następny artykułDziałki na sprzedaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here