Jak dbać o paznokcie?

Długie i umalowane paznokcie prezentują się pięknie, ale musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Muszą być wypielęgnowane, odżywione, równe itd. Podpowiadamy, jak zadbać o paznokcie, aby były naszą wizytówką. Poniżej sprawdzone zabiegi pielęgnacyjne.

Aby cieszyć się wspaniałymi paznokciami, nie musisz regularnie bywać u kosmetyczki. Domowa pielęgnacja również przyniesie dobre efekty, jeśli zadbasz o nie wyjątkowo starannie. Wystarczy kilka akcesoriów, m.in. pilniki do paznokci i cążki do skórek, nieco wprawy i do dzieła!

Potrzebne akcesoria

Przede wszystkim musisz zadbać o długość paznokci odpowiedni do Twojego trybu życia. Jeśli dużo piszesz na komputerze, masz psa, żyjesz aktywnie, uprawiając sport, krótsze będą znacznie wygodniejsze. Możesz też nieco je zapuścić i zdecydować się na hybrydę albo żel, gdyż obie te metody dodatkowo je nieco utwardzą. 

Najważniejsze, aby pielęgnować paznokcie regularnie. Do wykonania manicure będą potrzebne m.in. pilniki do paznokci, cążki do skórek, blok polerski, nożyczki, cleaner, a także lakiery, odżywki itd.

Codzienna pielęgnacja paznokci

Najpierw przejdź do nadania paznokciom pożądanego kształtu, czyli skróć je pilnikiem, następnie namocz dłonie, aby zmiękczyć i odsunąć skórki. W razie konieczności usuń tę większe cążkami. Wykonuj te czynności delikatnie, gdyż skóra w tym miejscu jest wyjątkowo wrażliwa, łatwo zatem o uszkodzenia.

Teraz wykonaj zmatowienie, wyrównanie oraz odtłuszczenie płytki. Możesz użyć bloku polerskiego, a do odtłuszczenia wykorzystaj cleaner. Dodatkowo nałóż cienką warstwę odżywki i pomaluj paznokcie wybranym lakierem. Najlepiej dwukrotnie, gdyż zapewnia to lepszy efekt. Na koniec nałóż jeszcze top ochronny, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się odprysków, a odżywczy krem do rąk oraz oliwkę.

Jak wzmocnić i czym odżywić słabe paznokcie?

Zauważyłaś, że płytki Twoich paznokci są słabsze? Jeśli paznokcie są podatne na złamania, trzeba je wzmocnić na zewnątrz i od środka. Musisz zatem zadbać o dietę, gdyż będzie to najlepszy sposób na odżywienie paznokci – sięgnij m.in. po pestki dyni i słonecznika oraz orzechy. Oba te czynniki idą ze sobą w parze – preparaty potrzebują wsparcia ze strony składników odżywczych, a te lepiej działają wspomagane przez dobrej jakości kosmetyki.

Domowa maseczka z oliwy i cytryny, olej rycynowy lub napar z kopru sprawdzą się znakomicie. Możesz też kupić witaminę A oraz E w kapsułkach i wetrzeć je bezpośrednio w płytkę paznokci albo gotową odżywkę w aptece lub drogerii. Regularnie wykonaj też peeling dłoni, a odżywki o olejki najlepiej stosuj na noc.

Poza tym stosuj rękawiczki ochronne, np. piorąc lub zmywając, nie mocz dłoni zbyt długo w wodzie (a tym bardziej w wodzie z chemikaliami!). Nie stosuj tipsów – osłabiają paznokcie i już wyszły z mody, nie nadużywaj polerki, a w razie konieczności zdecyduj się na regenerujący manicure japoński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here